Mysli a poslouchej aneb můj výzkum prováděný na sobě

29. october 2010 at 18:11 |  Etc
Kiax
Nedávno jsem se dostala se staršími spolužáky ze školy k tématu určenému hudbě, jak ovlivńuje myšlení, nálady a fantazii člověka.

Sama jsem se vrátila do určitých dob, ve kterých jsem poslouchala nějaký žánr hudby.

Samozřejmě to bylo ovlivňované i věkem, jelikož člověk hlavně dospívá a ujasňuje si názory. Ale všichni časem ulpíme na stejnéose, která se jmenuje "tečka vyspělého člověka". Je to asi ta doba, kdy člověk už za uplynulý čas svého života už leccos vyzkoušel a na některé věci už má ustlený názor, který se časem už měnit nebude.

Neustále mažu řádky a slova, která měla sdělit, kde se tečka vyspělosti nachází. Každý ji má jinde.

Ale tím nechci naznačit, že ji už mám. Jen jsem chtěla znovu odbočit, abych se později mohla dostat k tomu, co jsem vlastně chtěla říct.

Ano, jak hudba ovlivňuje člověka.

Vrátila jsem se do dob, kdy jsem poslouchala klasickou, popovou, hardcore i deathcore hudbu, a kdy poslouchám Indie rock, u kterého jsem vlastně teď.


 Schválně, zkusím sem přidat několik ukázek hudby, co jsem dkysi poslouchala a připsat k tomu myšlenky, které se mi honí hlavou. Zkuste to třeba časem taky, je to docela zvláštní zjištění :)

Pokud se vám nechce poslouchat 40 písniček, abyste poznali rozdíl, klikněte na celý článek a jeďte rovnou dolů. :)

Tanec, diskotéky, léto.


Touha umět svůdně tančit.

Ano, tohle jsem poslouchala taky.
Vyvolává to ve mě chlad, noční procházky, přemýšlení, světla aut, déšť, vlhké chodníky, touha obejmout někoho, s kým jsem se pohádala...


Chci něco pošlapat, něco zničit, vyřvat se, do někoho strčit.. Připomíná mi to stmívání se, když jdu odněkud domů.


Houpání se v síti, šedivé mraky, šeď, tmavý les, zrychlující vlak, v mezihře mi začíná bušet srdce a stahuje se mi břicho bolestí, mám pocit, jako byhc chtěla strašně řvát a hystericky brečet


Koncert, rozbíjení skla, červená barvaDemonstrace, rychlá auta, dodává mi to pocit agrese, nevím proč.


Spolu s tuto písničkou -
Noc, pomalá chůze, všude plno krve a strach.


Západ slunce, lehkost bytí. :)


Chaos, sekavý pohyb, žádná nálada spolu s touto písničkou -Při tomhle se nedá vůbec na nic myslet, mám pocit, jako bych začala ,nohem rychleji psát :Dv 0:55, kdy kytary zpomalují, mám pocit, jako bych v sobě neměla absolutně nic. Mylsím, že je to dobrá písnička na sport.


Tohle jsem kdysi mívala jako budík. Vždycky to ve mně úplně vřelo po ránu a stály mi vlasy na hlavě i bez tupírování. Ale upřímně - tohle se nedá poslouchat, bolí mě z toho hlava. To je kapela, která hudbu pošpinila.Dodává mi kreativitu, vidím příběh prchajícího kluka od bandy skinheadů, kteří ho chtějí zbít. Akční thriller, z každodenního života jsem to poslouchala jen když jsem někam spěchala.

Ruské hardcore, v refrénu a od 2:57 vidím vycházející slunce a raketu ve vesmíru, jak se blíží ke slunci. :D je to divné, ale je to tak.


Deprese, modrou barvu, tmu, noc, nutí mě si sednout a připomínat si nejhorší okamžiky mého života a řev. 

Ke konci boj o vlastní život.

Hořící město, apocalypsa


Něco mezi hip hopem a screamem, vůbec se nedá poznat, k čemu se víc přikláním. Není to nic, co by mi mělo zlepšit ani zhoršit náladu.


Jedno a to samé. Depresi, špatnou náladu, špatné myšlenky na minulost, slzy


Zelená barva, zlo, závist


Příjemné vzpomínky, ledový vítr, šedivá obrovská šála


Kluby z 80.let, modrá barva


Stejné jako u give in to me.


Feminismus. :D


Léto, pšeničné pole, slunce, běhající dívka v barevných šatechLondýn, slunce po dešti, červená šála, deštníky, žluté taxi, pražský Karlův mos, voda, bílé světlo, skupina tančící moderna jazz

Sobotní ráno, slunce svítící do očí, noviny na stole, bílý teplý svetr, červený lak na nehty, papír a tužka, básně


Diskotéky, opilé slečny plazící se po klucích, New York, moderní kluby v Rusku  ...


Kancelář módních navrhářů.


Krásu Londýna, začátky amerických filmů


Antarktida, klid, sníh.


Pohoda, klid, hudebníci na ulici, úsměvy, žlutá barva, Dresden v Německu


Klasická Paříž, módní přehlídky


Bar, Václavák, zpomalené pohyby, vzpomínky na rozchod, uvědomění si, že je všechno nakonec dobrý ...


Šeď Prahy, konec pubertálního rozchodu vzniklým na diskotéce..

Absolutně vymejvá mozek, připadám si jako naprogramovaný robot...

jízda na kolečkových bruslích, jízda vlakem.


A to by mohlo být vše. Určitě taky máte několik svých písniček, které vám něco připomínají. Byť z vašeho života, vaše vzpomínky anebo fantazie. Pokusila jsem se vám ze svého života ukázat úplně všechno, ale tady je obecné zjištění....

  • Pop- hudba připomínající kluby, žádné vážné myšlenky.
  • Tvrdá hudba(nebudu psát každý žánr zvlášť)- žánr, který nutí člověka přemýšlet, v tu dobu jsem napsala nejlepší příběhy, které slavily úspěch, ale také mne dostávaly do depresí a nikdy mi nezlepšovaly náladu. Mýlila jsem se, když jsem tento žánr poslouchala- ani mě vnitřně neuklidňoval. Nelze poslouchat při dobré náladě, když svítí slunce, nemá to ten efekt.
  • Indie/rock- optimistická hudba dodávající vnitřní síly. Lze poslouchat absolutně v jakékoliv době, ráno, večer, při slunci, při dešti- hudba za účelem zlepšit si náladu a myslet na příjemné věci.
  • Hip hop/rap- pravidelný rytmus, mluvené slovo, spíš se mi chce na tuhle hudbu tančit příslušný tanec. Začínám se cítit volně, ztrácím kontrolu nad svojí morálkou.
  • Syntetické zvuky, jak tomu říká máma (dnb, dubstep)- žádné vnitřní uklidnění, jen vymytý mozek.. 
A teď, abych k tomu přiřadila i něco z vědeckého výzkumu. Zkuste alespoň nahlédnout do tohoto článku - Odraz našeho vědomí.

Stručně- Vedci nalili vodu do sklenice a pustili na nějaký čas hudbu několika žánrů. Poté zkoumali molekulu vody, při němž se molekula měnila takhle při -

klasická hudba
Klasické hudbě Beethowena


heavy metal
Heavy metalové hudbě...

Další obrázky odpovídající žánrům třeba DNB a Indie rocku jsem nenašla, ale myslím, že si to dovedete představit. Vědci taktéž zkoumali i myšlenky a zdroje vody ve městech, lesích atd. Zkuste sami posoudit, co vám dává hudba. :)

Kirsten Axe
 

3 people judged this article.

Comments

1 anonym anonym | 30. october 2010 at 15:01 | React

skvely clanek!)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama