Nechci chodit kolem horký kaše

13. december 2011 at 21:09 | Kirsten Axe |  názory

(Malý návod k porozumění: Klip je o době, kdy ji vyhodili z nahrávací společnosti Def Jam a jak se rozhodla jít dál. Úryvek z textu "I won't give up on my life" je jasné.)

Možná jsem si zase něco umanula, možná to bylo stále ve mně, ale jen s ní to vyplouvá na povrch.
Nebo abych byla přesnější, tak s každým jejím novým klipem.
Ať už posté zhlédnutá Bad Romance nebo potisícáté puštěná Judas, nikdy mě její náboj neomrzí.
Několikrát jsem se sama sebe ptala, proč je tak výjimečná, proč ji lidé nade vše buď zbožňují nebo k smrti nenávidí. A kde jsem vlastně já.

Ačkoliv polovina klipu jde naprosto mimo mě, část odpovědi na mojí zásadní otázku jsem tam našla.

Víte, proč je tak výjimečná?


Protože ji odmítli. Protože seděla v tý vaně, pěstma marně bušila do vody, i když se nebylo za co zachytit. Co rozbít. Rozmazala si líčení a celý byt pošlapala a obrátila vzhůru nohama.

Ještě možná chybí pomalované zdi a rozbitá okna, ale budiž, nebudu všude cpát axovinu. Chvíli jsem byla Gagou naprosto zaujatá a nějakou hodinku strávila nad hledáním faktů a rozebíráním toho klipu.
Nejvíc jsem snad dychtila po rozpoznání úvodního textu, který vypráví s takovou dramatičností.

"Když se podívám zpátky na svůj život, není to tak, že bych nechtěla vidět věci jak se staly, je to jen protože upřednostňuji si je pamatovat umělecky. A po pravdě řečeno, nejupřímnější je lež, protože jsem si to vymyslela. Klinická psychologie rdí, že pravda je to, co nejvíc bolí. Vzpomínky nejsou recyklované jako atomy a částice v kvantové fyzice - mohou se navždy ztratit. Je to jakoby má minulost byla nedokončený obraz a já byla jako umělec, který to nakreslil, musím vyplnit všechny ty ošklivý díry tak, aby to bylo zase krásný. Není to tak, že bych byla nečestná, jen se mi hnusí skutečnost. Například ty zdravotní sestry, které mají na sobě příští sezónu Calvina Kleina tak jako já. A ty boty? Na míru vyrobené od Giuseppe Zanotti. Naklonila jsem jejich klobouky na stranu jako pařížské barety, protože si myslím, že je to romantický a také věřím, že máta bude příští jaro v módě. Podívejte se na sestru na pravé straně. Má zatraceně úžasnou prdel.
Bam.
Pravdou je, že tenkrát se na klinice nosily tyto legrační čepičky jen aby se vlasy nezamazaly od krve. A ta holka vlevo, ta si pár hodinami objednala gumový medvídky a nůž. A přinesli jí jen ty gumový medvídky... no co, já bych si přála, aby mi taky přinesli jen gumový medvídky."


Fakt je, že nic z toho nechápu. Asi tak jako i v angličtině, když jsem musela úvod poslouchat alespoň desetkrát, abych něco pobrala. A stejně to nemění nic na tom, že já vlastně taky...

...nemám co ztratit.

Zkoušet to stále dokola a dokola a být zatraceně silná a dobývačná, abych všeho toho dosáhla. Sama sebe se ptám...

Kdybych použila její sílu a odhodlanost, její víru a nadšení, a zatracenou bolest za nespravedlnost a hořký slzy... dostala bych se taky na její místo ?
Kdy bych vyprodávala koncerty, diktovala si podmínky a nechala se fotit v slzách? Kdy by lidé pro mě žili a kdy bych lidem byla isnpirací ?

Jo, ta ženská mě sere. Závidím jí její sílu.
Ona může opravdu všechno. A doteď se divím, jak tohle mohlo vidět za dva týdny jenom osmnáct miliónů lidí. Zasloužil by si to vidět celej svět. I fanoušci Biebera, zastánci Hardcoru nebo ti na pokraji sil.
Ale přeju jim to vidět s mým pohledem na svět, jinak to možná ztratí ten smysl.
Mě fascinuje, jak do toho dává absolutně všechno. A jo, všichni víme, že je posedlá komercí a minimálně celosvětovou morální hranicí. Všichni víme, že má tým, co za ni dělá většinu. A všichni víme, že rozhodně všechno tohle není její nápad, na to neexistuje takhle neomezená genialita a kreativita. Tedy pokud neberete LSD.

Ale i ten kus, ten zatracenej malej kus, co do toho dává v neuvěřitelným nadšení, mě fascinuje. Fascinují mě její emocionalita, je to naprostej magor dnešní společnosti a u ní se nedá věřit tomu, že někdy bývá normální, ne, ona NIKDY nebývá normální, a právě proto je tak výjimečná.

Myslíte si, že doma chodí v teplákách, usrkuje čaj a kouká se na naprostou hovadinu z roku dvatisícešest ?
No tak, to si fakt myslíte, že je tak nudná?
Ne, ona je znechucená nudností všech ostatních. Neříká to v tom monologu; já to vím.
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Terlí^^ Terlí^^ | Web | 13. december 2011 at 21:18 | React

Nádherně napsaný. Mě upřímně ani nevadí, ani jí nezbožňuju.. Některý písničky se mi líbej, ale některý prostě né. Ale je frajerka. Líbí se mi, jak je svá a je jí jedno, co si kdo o ní řekne;)

2 Adelaine Pierce Adelaine Pierce | Web | 14. december 2011 at 16:56 | React

Já Gagu nějak moc nemusím. Nelíbí se mi styl jejích písniček, ale musím říct, že z nich srší neuvěřitelná originalita a síla, to je pravda. A je.. hodně jedinečná. Nemyslím si, že třeba nejsou talentovanější lidi, ale je málo lidí takhle zvláštně osobitých, s takovou sílou a předpoklady, filozofií, jako ona..

3 Illuminati Illuminati | 20. december 2011 at 22:31 | React

mmm...! Well Well! Velice dobré Kirsten.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement