Jak jsem se skrz smích dostala až tam

5. february 2012 at 1:51 | Kirsten Axe |  zážitky

Jo, dobře, už nikdy nebudu dělat věci na poslední chvíli. Termín na přijímačky mi z ledna odložili až na začátek února. Ne že bych si termín odložila kvůli tomu, že jsem neměla dostatek domácích prací. Měla jsem rýmičku a kašílek - není to nic, kvůli čemu byste nemohli dorazit k přijímačkám, já vím - a vlastně když přestanu tak okatě lhát, nedostatek domácích prací jsem fakt měla.

Ty tři týdny mi k tomu moc nepomohly, flákala jsem se jak to jen šlo. Tu sobotu před přijímačkami jsem ještě strávila v klubu, a když nastala neděle, vzbudila jsem se s tím, že už bych mohla začít něco konečně dělat.

Nejhorší na těch domácích pracích jsou zátiší. Naprosto nesnáším kreslit džbány na zmuchlaném kusu hadru. A to mě právě čekalo.

V jednu chvíli jsem si jen tak mimochodem zapochybovala, že přijímačky mám až v úterý, 31.ledna. Kdo by mi dával přijímačky na úterý?
S trochou zabitého času hledáním toho zmuchlaného papíru jsem jej nakonec našla v odpadkovém koši. Absolutně netuším, jak se tam dostal. A co jsem netušila víc; přijímačky mám už zítra.Příšerně jsem se vylekala a shodila ze stolu všechny nepotřebné věci. Zpanikařila jsem, že mám pouze šest prací z dvaceti. Přijel ke mně Majkl, přítel, aby mi pomáhal s paspartou. To jsou ty příšerné otravné rámečky, které bez řezáku rozhodně nedáte rovně. A já jsem zrovna ten řezák někde postrádala.

v jednom je pasparta opravdu výborná; zmenší vám to obrázek a upoutá na něj obrovskou pozornost. Vypadá to vcelku solidně; obvzlášť, když si výtvory orámujete černě a tím skryjete naprosto všechny nedokonalosti.
Už nevím, jestli jsem se stresem zbláznila, ale ráno jsem po sobě v pokoji zanechala neuvěřitelný chaos. Říkala jsem tomu Království seker.
Díky Ti, bože, že jsi ji ušetřil od infarktu a nevnuknul jí myšlenku se ke mně ráno podívat.

Ona vlastně nevstala vůbec; nikdo nevstal. Žádná dvě nakopávající slova, žádný obejmutí, nic.
Příšerně mě to mrzelo, že zrovna rodina se na to vykašlala, obvzlášť, když máte pětapadesát lajků u vašeho statusu, jak nervózně postáváte před školou a zrovna děláte přijímačky. Obvzlášť, když vám přátelé v sedm ráno volají, abyste si zlomili vaz a už se odtud nevraceli.

No nic. V sedm ráno mě ještě čekal Majkl na hlaváku. Aby mě aspoň on oplival na štěstí a půjčil pár nezbytných věcí, které jsem nemohla doma najít. Včetně těch temper, ty my už dávno po několika pokusech o to namalovat dílo došly.

A tak bylo tři čtvrtě na osm.

7:54, Po 30.1. 2012

Jsem naprosto vysmátá. Nevím, jestli je to tím, že jsem ráno stávila s hyperaktivním Majklem nebo jestli to není tím, že jsem cestou potkala dávného kamaráda, který voněl po ranním jointovém dýchánku - na dobré plíce, víte - anebo jestli jsou mi tyhle přijímačky natolik jedno, že je dokonce zbytečné se vůči něčemu stresovat. Popravdě se na tuhle školu, SUŠ TŘ, dostat ani nechci. Víc mi záleží na SPŠO Holešovice, kde to aspoň žije. Říká se, že je to taková česká elitka; věřím, vzhledem k tomu, kolik jsem viděla jejich oslnivých přehlídek.
Je mi to úplně jedno.
Mám osm prací z dvaceti, z toho mi dvě půjčil Majkl a je mi to popravdě úplně někde. A vůbec, kdo by se stresoval?
Majkl se mi směje, že až se rozloučíme, tak se stresem rozbrečím. Prý to dělám takhle vždycky, navenek chladná a v pohodě, a v nitru citlivá troska.
Vyhrála jsem 1:0, ve skutečnosti jsem mnohem klidnější než vypadám. Protože sedím v týhle lavici, strašně mi táhne na ruce, je tu otevřený okno a vedle mně sedí nervozitou posedlá stejně stará slečna. Nemluví, nežvýká jako já, ruce má složené na klíně a sedí úplně rovně.
Trochu jsem se i zastyděla za to, že já jsem docela rozvalená a nejradši bych všechny přivítala jako staré přátele.
Mimochodem, málem jsem vyšla na talentovky v křiklavě oranžovém županu. Kdo si má po ránu všímat takhle zbytečných věcí? Venku je mínus deset, ve třídě mínus padesát a já si za Boha nemůžu vzpomenout, co to je rudka.

Co to je rudka, doteď nevím, ale nikdo ji po mně nechtěl.

8:08, Po 30.1. 2012
Sedím tady. Dostala jsem číslo 54. To dává dohromady devítku. Devítka je mé šťastné číslo.
Nebo aspoň doufám?
Upřímně; je mi to šumafuk. Už to píšu po několikáté, a čm dál tím víc je to pravda.
Ta holka vedle mně je fakt mimo. Strašně se jí klepou ruce.Kouká jak puk, sedí jak pecka a doteď necekla ani hlásku.
Bože, zachraň mně prosím, nechci bejt škodolibá, ale chci se jí vysmát.
Proč je tak nervózní? Anebo proč nejsem nervózní já?

Ale nebudu ji podceňovat. NIKDY nepodceňujte nepřítele.
Přemýšlím, co si pustím za hudbu. Nejradši bych si pustila velikána... a hle, už jsou tady. S kulturně historickými písemkami.

Dostala jsem čtyři papíry popsanými otázkami typu "Kdo je autorem obrazu Lenorado da Vinci? Kde se odehrála Bitva na Bílé hoře? Co je hlavním cílem OSN? Kde sídlí severoatlantická aliance? Kdo byl prvním českým králem? Kdo byl prvním českým prezidentem? A vůbec, připište prosím obor k uvedeným pojmům; freska, gobelína, sgrafito, busta, akryl...? Přiřaďte ke stavbám oblečení, které se v té době nosilo?
Hm? Eiffelova věž, to bude asi ta elegantní dáma v Coco Chanel?
Přiřaďte k umělcům jejich obor. Myslbek? Huh, co vlastně dělal?
Co takovej Forman, Mozart, Blanka Matragi? "

A vůbec, ta milá paní učitelka se tak nudila, že nám dokonce radila. Nervózní slečně se ulevilo, a mně jenom posílila jistota.

Poté mě čekala písemná zkouška z češtiny. Ne že bych neuměla dobře česky; ale nevrlý profesor mě docela zneklidnil. Přišel v tmavomodré košili, s novinami pod paží a na lavici nám každé předložil papír. Nevypadal zrovna mile ani když nám vysvětloval zadání slohové práce.
"Úvaha na oblíbeného umělce."
Rázně vyslovená čtyři slova.

Trochu mě jeho přístup znepokojil, ani jsem nedoufala, že bych si mohla získat jeho přízeň.
Stydlivě jsem zdvihla ruku; "Mohla bych popsat obě dvě strany?" ptám se.

"Kvantita není kvalita, čím víc napíšete, tím víc tam bude zbytečnejch blábol... a víc gramatických chyb."
"To tedy znamená, že obě dvě strany mohu popsat?" odpověděla jsem mu s úsměvem a narovnala se.
Nenechám se přeci zastrašit tím, že někdo o mně rovnou prohlásí, že píšu bláboly, aniž by si něco přečetl. Někteří učitelé opravdu budoucí studenty podceňují.
Proč?
"Mohu se zeptat?" ozval se poprvé hlásek té slečny, která seděla dva metry opodál.
Nevrlý profesor na ni hodil pohled.
"Co to znamená úvaha?"
"To byste opravdu ze základní školy znát měla," odseknul ji. "Zeptejte se na otázku a zodpovězte si na ni. Už i tak jsem vám poradil dost," sedl si a začal si číst.

Nevím, proč mě zrovna trkla Lady Gaga. Začala jsem psát úvahu na její půvab a originalitu i přes to, že je obětí illuminátů (o těch si přečtěte kliknutím na odkaz) a že rozhodně ne vše vymýšlí ona sama. Lady Gaga je prostě Lady Gaga a tu jsem shrnula na papír během dvaceti minut.
Na ty obě dvě stránky.

Nudou jsem si poklepávala propiskou o lavici a koukala se z okna na barevnou synanogu, která stála přímo naproti. Vedle ní byl zamšelý dům s ošuntělou omítkou a vůbec všechno vypadalo poněkud absurdně. Příšerně jsem se nudila a střídavé pohledy "jsem hotová" na profesora nezabíraly.
Odbyl mě.
Že tam mám určitě prý hrozně moc gramatických chyb. A ať si to nejméně pětkrát zkontroluju.

Ale já tam nic nevidím! Co bych tam jako dopisovala?
Po dalších pěti minutách mi ten papír sebral, odložil noviny a začal si číst.
"Heleďte, vy jste byla na jejím koncertě? Je dobrá? Vy také zpíváte? Úplně vás uhranula? Jakou máte nejbolíbenější písničku?"
Nechci to zakřiknout, ale docela mě jeho rázem změněný přístup pobavil. Obvzlášť, když si sebral celý proškrtaný papír od druhé slečny. "Doufám, že vás v září uvidím," usmál se a odešel.

10:05, Po 30.1. 2012
Ne že bych neměla radost z pana profesora na češtinu, ale teď žu se cejtim jako zpráskanej pes. Naprosto netuším, co ta holka v sobě má a jestli se se mnou přes noc nepřestala bavit tužka. Nesnáším svůj vztah s gumou; nejradši bych ji úplně vymazala z tohohle světa, protože se cpe úplně všude. I tam, kde má bejt tužka!

Začínám kreslit džbán, kostku a jablko tužkou. Slečna si stoupla za mě, aby mě mohla pozorovat. Popravdě mě to docela znervózňuje, furt a furt gumuju, furt mi to nejde.
Pitomej džbán. Fuj je to, zatraceně!


Ne, fakt v tom zátiší nejsem dobrá. Nesnáším to. Obvzlášť u stojanu.

O půl jedné jsem měla konečně klid. Nevím, co všechno jsem spořádala na polední pauze, ale měla jsem příšerný hlad. Nechápu, jak někdo ve stresu nemůže nemít hlad. Anebo jsem postrádala stres?

12:55, Po 30.1. 2012
Už toho mám plný zuby. Ještě čtyři hodiny tady budu. Slečna vedle mně potřebovala poradit, jak se vlastně stínuje. Proč to u mně vypadá tak...plně. A u ní tak prázdně.

Jako druhý úkol po mně chtěli zeleninu. Temperou. Stále se mě zmocňoval hlad a nejradši bych tu papriku ukousla. Kreslit ji je pozemské chodící zlo, obvzlášť, když tři hodiny stojíte a nevíte, kde je tady záchod. V těch starách budovách to fakt nepoznáte.

Ale hlavně, že umyvadlo najdete. A s radostí posloucháte hlasitě ukapávající kapičky vody.

Další, co nesnáším, jsou látky. Vypadá to buďto jako chipsy, zmuchlanej papír nebo láva. Obdivuji lidi, co to zvládnou namalovat tak, že se to látce dokonce i podobá.

Ve čtyři hodiny jsem dostala třetí úkol. Z brček, vlny a barenvého papíru si poskládat jakékoliv zvíře nebo rostlinu. Slečna - teď už Eva, která má ráda Calvina Kleina - si zvolila motýla.
Ne že by mi motýl nějakým způsobem vadil, ale upřímně jsem chovala větší lásku k medúze, která si konkurovala s masožravkou.

K čemu je mi vystřihávat si z papíru růžičky nebo medvídky? Už jsem byla unavená a naštvaná a potřebovala jsem něco, co je schopný něco sežrat nebo zabít. Ovšemže nepočítám zabíjejícího motýla.

Domů jsem dorazila poměrně pozdě a v slzách. Znáte to; máte něco za sebou a najednou se cítíte mizerně. Že jste to zmrvili. Drapérie (látka) mohla být lepší, medúza určitě nevypadala jako medúza a paprika měla odpornou lososovou barvu. Nemluvě o tom zatraceném džbánu a úplně umazaných kalhotách.
Druhý den jsem si ani nešla na základku pro vysvědčení. Spala jsem a brečela.

A víte co?
Druhý den ráno tam volám.
Přijali mě. Měla jsem ze všech přijatých nejvíce bodů.
72!
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Radioactive Fox Radioactive Fox | Web | 5. february 2012 at 7:41 | React

Hhah, poznám, to s látkami a džbánmi, ono to je proste hnus, nechápem, prečo práve TO od nás vždy chcú. Možno to má nejaký dôvod ale nezdá sa mi :D. A tiež nechápem, načo vám tam dávali otázky typu "OSN"...Každopádne gratulujem! ;-)

2 Dee Dee | 5. february 2012 at 9:54 | React

Gratuluju. A ten džbán ani látka nejsou fuj ! Máš můj obdiv. (:

3 Alli Alli | Web | 5. february 2012 at 11:42 | React

ta fotka je nádherná, moc ti to tam sluší ;) ta kresba je náhodou taky dobrá ;) a jinak gratuluju! a obdivuju tě..já bych s mojima nervama tam ani nedošla :D

4 Pazzo Pazzo | Email | Web | 5. february 2012 at 11:53 | React

Krásně napsáno. Gratuluju! ^^

5 Jana Jana | 5. february 2012 at 11:59 | React

72 bodů? a 7 + 2 = 9 :-) gratuluji. :-)

6 kirstenaxe kirstenaxe | Web | 5. february 2012 at 14:11 | React

[5]: a jo, taková souvislost mě fakt nenapadla. :O

7 S. S. | Web | 5. february 2012 at 14:12 | React

říká se, že když se chce, tak jde všechno.
myslím, že jsi toho důkazem.

8 Cler Cler | 5. february 2012 at 16:05 | React

Kam ses hlásila? Respektive kam tě přijaly? ;-) graluju

9 Kate Kate | 5. february 2012 at 16:33 | React

Muselo to být náročný. Moc gratuluju :)

10 kirstenaxe kirstenaxe | Web | 5. february 2012 at 17:14 | React

[8]: SUŠ TŘ návrhářství a modelářství :)

11 Taly Taly | Web | 5. february 2012 at 17:34 | React

mám tvůj blog velmi ráda, inspiruješ mě k mému ;)

12 Nickyna Nickyna | Email | Web | 5. february 2012 at 18:04 | React

Hlavně,že jsi se tam dostala,muselo to být sakra náročné. Gratuluji :)
A náhodou ten obraz je krásný,já bych to nedala ani takhle.

13 Jane. Jane. | Web | 5. february 2012 at 18:21 | React

Je dobře že jsi nepolevila.. A taky že jsi se nenechala rozhodit tím učitelem češtiny. Se mnou by to asi pěkně zatřáslo a pak bych nevěděla ani čí jsem :D Každopádně gratuluju!

14 Lils Lils | 7. february 2012 at 18:12 | React

koľko máš rokov? Vyzeráš na takých dobrých 17 :D (btw, aj ja idem práve robiť talentovky a týmto článkom si ma chooodne povzbudila :D )

15 kirstenaxe kirstenaxe | Web | 7. february 2012 at 22:47 | React

[14]: 16 mi je :)
Na talentovkách fakt není nic těžkýho. Pokud máš možnost, snaž se ze všech být nejvýraznější, nejveselejší a promluv si s těmi učiteli třeba.
Když něco děláš při nervech, jde ti to obvykle hůř.
Když tam jdeš s pocitem, že nemáš co ztratit, většinou vyhraješ..

16 Lils Lils | 8. february 2012 at 16:50 | React

tak to nemám problém, polovicu učiteľského zboru tam už poznám pretože ma tam jedna profesorka pripravuje už asi rok na talentovky takže to problém nebude...stres budem mať, to viem ale nejak to zvláádnem :D Ďakujem za rady :)) :-P

17 Betty Betty | Web | 9. february 2012 at 13:33 | React

Tvoje články se hezky čtou :-)

18 Maka Maka | Web | 9. february 2012 at 14:36 | React

Gratuluju, jsem ráda, že se ti to povedlo. Medůzy jsou fajn a devítky taky, jsem devítka v třídním výkazu a taky pro mě má určitý význam. Možná se mi prostě líbí, jak vypadá.. Kdo ví. Takže ještě jednou - je super, že na škole jsi a přeju ti do budoucna hodně inspirace a vydařených prací. *w*

19 Rony Rony | Web | 10. february 2012 at 11:42 | React

Gratuluju a do budoucna hodně štěstí :)

20 *Luciell* *Luciell* | Web | 10. february 2012 at 12:45 | React

wow :) dlouho mi trvalo to celé přečíst, ale stálo to za to - úžasný článek, je vidět že nemáš talent jen na malování :) ;)

21 Terezka. Terezka. | Web | 10. february 2012 at 19:09 | React

Jak koukám jsi hodně kreativní člověk. Nádherně maluješ, úžasně píšeš. Já bych asi talentovky na žádnou školu nezvládla. Vlastně pochybuju, že bych dnes zvládla i hloupé přijímačky. Když vidím, jak se z nich teď mé okolí stresuje jsem ráda, že jsem šla na osmiletý gympl. Ale musím říct, že ten učitel češtiny by hodně zahýbal s mým egem. Přeju hodně štěstí na té škole. :)

22 Lucy Lucy | Web | 10. february 2012 at 19:30 | React

Ty tvoje vlasy! To je skvost!

23 Beebe* Beebe* | Web | 11. february 2012 at 10:02 | React

Obrázek se ti povedl moc, a gratuluju;)

24 Misha:D Mazej na muj blog:D Misha:D Mazej na muj blog:D | Email | Web | 11. february 2012 at 10:02 | React

Ahoj máš nádherný blog uddělala by si mi design?:)

25 Tea Tea | Web | 11. february 2012 at 10:37 | React

Gratuluju! S úsměvem jde hned všechno líp :D :)

26 Evanel Evanel | Web | 11. february 2012 at 11:53 | React

Gratuluji, taky jsem se hlásila na uměleckou, akorát průmyslový design a přijali mě :) Jinak máš boží vlasy! :D

27 Čalamáda June Čalamáda June | Email | Web | 11. february 2012 at 12:55 | React

Popravdě jsem se dost zarazila. Brát přijímačky s chladnou hlavou umí málokdo, ale ty... ty jsi měla štěstí. Vážně velký štěstí. Jenom osm prací (z toho dvě nebyly tvoje)...to je jedna z věcí, který bych nepřekousla.
Ale vystínované to máš prostě bezvadně.

28 elishka99 elishka99 | 11. february 2012 at 13:18 | React

Gratuluji, jsi skvělá..A ten džbán s tou látkou je náhodou povedený, skvěle vystínovaný.

29 MuMie.xo MuMie.xo | Web | 11. february 2012 at 16:03 | React

Tak to gratujuju :) Já sem se dostala na uměleckou do Uherského Hradiště a do Hodonína , nakonec jdu do Hradiště :) Ale musím říct , že sem byla asi jako ty :D bylo to strašný :DD ale prací sem měla teda dost naštěstí :DD .. Ale máš to fakt krásný .. :)) A vy ste nekreslili portrét ?? A na jaký obor jdeš ?:))

30 Verush. Verush. | Email | Web | 11. february 2012 at 16:32 | React

Četla jsem tetnto článek na krásná.cz..Je to úžasné napsané, přečetla jsem to jedním dechem a nemohla jsem se od toho odtrhnout!:( A gratuluju ti.:)

31 Flexík Flexík | Email | Web | 11. february 2012 at 17:15 | React

Snad nejlepší článek, co jsem četla na Krásné.cz! :)) Sice je to dlouhý jak já nevim co, ale prostě jsem se od toho nemohla odlepit, je to fakt suprově napsaný! :) A k přijetí ti samozřejmě gratuluju ;)

32 Pauline Secret Pauline Secret | Web | 11. february 2012 at 18:43 | React

krásný článek! :)

33 Camilla Owl Camilla Owl | Web | 11. february 2012 at 18:56 | React

sakra ty jsi teďka dochodila základku ? .... já tě tipovala tak na 20 let už jen kvůli tomu jak skvěle píšeš :D to mě překvapilo !!!!
Jinak gratuluju.Talentovky jsou strašnej záchul na mozek a sama jsem je absolvovala.Asi si tím učitelé zjišťujou to jestli na umělku člověk má.Já jsem před dvěma lety udělala talentovky jako jedna z nejlepších a stejně jsem odešla...neměla jsem na to žaludek,ale ty to zvládneš.
Jsi skvělá.Jen tak dál a hodně štěstí :) ... a ten vaz si nelámej,prosím :D :-D

34 Nikol Grooving Nikol Grooving | Web | 11. february 2012 at 18:56 | React

Ty jo. Strašně moc ti to přeju. Já mám v plánu jít příští rok na UMPRUMku do Uherského Hradiště, mám jsem strašlivé nervy. A tento článek.. ze mě strhl všechny obavy. Však to jsou jenom talentovky, o nic nejde, s mým prospěchem (1,0) se můžu dostat na jakoukoliv školu chci. Rozhodla jsem se tam přijít, bez obav jako ty a prostě jim ukázat co ve mě je. Pokud se jim to nebude líbit, mají smůlu. Jinde by se o mě přetrhli. Strašně moc ti děkuju za tento článek. Ulevila jsi mi od srdíčka, i když tu nedáváš žádné rady, pouze své pocity z toho všeho kolem. Takže na talentovky za rok půjdu hrdá a s dobrou náladou. Děkuji ti moc :-) Ať se ti na té škole daří :-)

35 Natalie Natalie | Web | 11. february 2012 at 19:20 | React

gratuluju :) 4. ledna jsem dělala taky přijímačky na jednu z českých elitek, též na obor navrhování a modelování oděvů :) Dostala jsem se a ani jsem v to nedoufala ale tvůj blog určitě budu sledovat, jsi moc fajn :) A musím uznat, že máš lepší práce než já..Mě tam sama učitelka řekla, že mám hromadu fantazie ale neumím to pořádně zachytit na papír :D Ale to zase není při šití potřeba, teda pokud bych si to měla šít sama, tak přeci v hlavě vím jak to má vypadat a to mi stačí :DDD Trošku mě štve,že tam budu ze všech holek nejmladší.. :( :D

36 Mišel Stone Mišel Stone | Web | 12. february 2012 at 12:59 | React

Nádherne maluješ :)

37 blue blue | Web | 12. february 2012 at 18:32 | React

Ať se ti tam líbí :)
Jinak musím říct, geniálně napsaný článek.

38 theeabels theeabels | 28. february 2012 at 18:38 | React

Obdivuju tvůj blog, a tak trochu k tobě v tom blogu vzhlížím;) Ale zatím se mi to nedaří:/ (no respektivě mám blog 3 dny:/)
http://theeabels.blog.cz/  byla bych ráda za podporu od kohokoli

39 Eliška Dvořáková Eliška Dvořáková | Email | 31. december 2012 at 15:17 | React

Na jaký že obor jsi šla?:))

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement