Ochutnávka z knihy

27. june 2012 at 10:57 | Kirsten Axe |  Jednorázovky


PŘEDMLUVA

V naší rodině mě odmalička vychovávali jako dospělou. Učili mě zásadám, pravidlům a duchovnímu poznání. Nepamatuju si, jak na tom byl můj otec, má starší sestra. Ale matka si se mnou povídala několik hodin denně. Ukázala mi numerologii, paranormální jevy, posilovala moji intuici a předčítala mi z bible. Říkávala, že náboženství není víra. "Víra jsi Ty, víra je to, co máš ve svém srdci."

A já tomu dodnes věřím.

Říkávala mi: "Chtěj být dobrým člověkem."
A já jsem chtěla.
I když vím, že to minulý rok se mi to zrovna nepovedlo.
PŘEDMLUVA II.

I. 2002

Nesnášela jsem ji.

I po deseti letech si živě vybavím její drzé zelené oči a kudrnaté vlasy, které jí létaly do všech stran. Uchovala jsem si ji do paměti ve žlutých šatech, které na sobě měla první školní den. Ona nechodila neupravená; ale co si ji pamatuji, věčně chodila z písečku umazaná. Prala se s kluky, skákala z klouzaček a nesnášela mě.

Dodnes nevím proč. Vím jen jedno. Děti jsou kruté.

II.

Každý rok se u nás na sídlišti pořádaly letní akce. Na obrovské louce vedle domu mládeže stálo pódium, kde hrály místní české kapely, a všude byly rozestavěné stánky, v nichž se pořádaly jednoduché soutěže pro čerstvé školáky. Když bylo dítě šikovné, dostalo na kartičku razítko. Já jich měla asi dvanáct, když jsem házela svoji kartičku do tomboly. Popravdě jsem ani nedoufala v to, že bych mohla něco vyhrát, pod pódiem stál houf dětí, které natahovaly ručky vzhůru k moderátorovi. Žadonily o nějakou výhru, křičely, poskakovaly.
A já jsem z toho chaosu radši utekla domů. Nebavilo mě dělat totéž co ony.III.Na Fingerovu základní školu jsem chodila jen měsíc. Oba dva moji rodiče pracovali od rána do večera a neměli na mě moc čas. Do školy mě doprovázela má starší patnáctiletá sestra, která chodila na druhý stupeň na základní školu přes silnici. Věčně byla ze mě otrávená.
Dodnes mě to mrzí.
Třeba jsem mohla být klidnějším dítětem, co nerado leze do skříní svých starších sourozenců.

Má nejlepší kamarádka ze školky přestala být nejlepší kamarádkou, a i když seděla se mnou v lavici, tak se bavila s jinými děvčaty. A já jsem zůstala ve třídě docela sama.
Ve školní družině jsem sedávala na židličce u parapetu a obdivuhodně si prohlížela obrázky starších žáků z druhého stupně.

Jednou budu taky takhle kreslit.

IV.

Mám z tohoto období jen jednu živou vzpomínku, která se mi stále vrací a vrací.
Dodnes tam ty houpačky jsou. Staré, ošoupané, ale děti si tam stejně rády hrají. Většina věcí, která mi přišla těžká a nedosažitelná, dnes zvládám bez váhání.
Prudce nakloněná klouzačka, na kterou se tenkrát bály děti jít, je dnes obyčejnou klouzačkou. Stěna, na kterou vylezli jen ti nejlepší z nejlepších, je dnes stěnou, na kterou vylezou i ti nejhorší z nejhorších. Na modré síti, na níž jsem se v sedmi letech bála vstoupit, dnes ležím jakoby nic. Pozoruji širé nebe a říkám si -

Všechno se od té doby tak změnilo.

Až na jednu vzpomínku.

Na tu zlomyslnou zelenookou holku, která si zásadně hrála s dětmi z vyšších tříd. Seděla v lavici za mnou a se spolužákem na hodině pracovních činností po mně házeli barevné papírky.

Stála na prolézačce. Koukala na mě.
"Tys šla na jinou školu, co?" zeptala se rázně a složila ruce v bok.
"Jo, šla jsem na tu druhou, co je přes silnici. Proč?"
"A tys byla na těch slavnostech u domu mládeže?" vyptávala se dál.
"Jo."
"Tak tam volali tvoje jméno."
"Jako fakt?"
"Jo, vyhrálas nafukovací míč. Oranžovej. Ale stejně ti ho vzal někdo jinej," řekla pohrdavě, otočila se a seskočila dolů.

V. 2006

"Byla jsem na Tvých třídních schůzkách, Kirs,"zvolala z předsíně máma, když vcházela do bytu. Práskla dveřmi, úzkou chodbičkou šla rovnou do obýváku a cestou si sundávala hnědý kožich. Vždycky nejdříve šla pozdravit, než se svlékla. I v zimě, kdy z ní kapaly kapičky roztátého sněhu a na podrážkách měla pouliční špínu.
"A mluvila jsem s Tvým třídním učitelem. Můžu Tě na chvilku?" otočila se a zamířila zpět do předsíně, pověsila si kabát a umyla si zmrzlé ruce.
"Ale ano," odložila jsem pero, zaklapla náš nový rodinný notebook a sedla si k jídelnímu stolu.

Bydlely jsme jen já a máma v dvoupokojovém bytě, který se pomalu ale jistě rozpadal. Rodiče se rozvedli, když jsem nastoupila do druhé třídy a sestra od devatenácti měla přítele, se kterým trávila veškerý čas.

Kuchyň jsme měli spojenou s obývacím pokojem, kde jsme trávily většinu času. Ani jedna z nás moc často nebývala doma; já venku s kamarádkou, máma stále v práci, aby mohla zaplatit přehnaný měsíční nájem.
Odsunula starou několikrát přelakovanou židli a sedla si naproti mně.
"Máš problémy v matematice."
"Já vím, moc mi to nejde," sklopila jsem oči.
"Nicméně chce, aby ses dostala na víceleté gymnázium. Prý na to máš. Já si taky myslím. Hele, tohle…jsi psala sama?" podala mi složku papírů, kam jsem pečlivě uchovala své slohové práce, které jsme psali povinně každý týden do školy. Složka s ostatními pracemi a sešity ležela při třídních schůzkách na lavici, aby si je mohli rodiče prohlédnout. Máma mě zkoumala pohledem, čekala, co řeknu.
"Jo, psala jsem to sama," odpověděla jsem nejistě.
"Nic sis nevymýšlela? Odnikud tyhle myšlenky nemáš?"
"Co máš na mysli?"
"Třeba tuhle," vytáhla z modré plastové složky dva k sobě přišpendlené papíry. Psala jsem o ledové královně se sídlem ze skla, které stálo vysoko na kopci. V myšlenkách jsem si představovala přesně ten kopec v Harrachově, na kterém jsem poprvé a naposledy ve třech letech lyžovala.
"Tohle je čistě můj výmysl, na tom není nic zvláštního, odnikud jsem to neopsala."
"Píšeš báječně!" vyskočila ze židle a hodila papíry na stůl. "Nejdřív jsem si myslela, že to není tvoje, že jsi to opsala odněkud z knížky. S každým řádkem mě to fascinovalo víc a víc, máš opravdu talent!"
"Vážně?" ostýchala jsem se a nebyla si tím vůbec jistá. Pro mě bylo psaní běžnou záležitostí už od druhé třídy, kdy mě táta naučil používat počítač.

Ale udělalo to ve mně zlom. Někdo mě začal uznávat. A já jsem toho musela využít.

VI. 2007

Měla jsem problém zařadit se do kolektivu na gymnáziu, kam jsem se dostala nakonec bez zkoušek. Věděla jsem, že s nimi budu strávit osm let, ale ani to mi nepomohlo si ve třídě najít někoho, komu bych mohla říkat školní kamarádka nebo kamarád. Obzvlášť v prvním ročníku, kdy se všechny holky spolu bavily naoko a rozebíraly kluky ve třídě. A na seznamovacím kurzu se téměř všechny právě kvůli těm klukům rozhádaly. V zimě toho roku jsem se začala do sebe hodně uzavírat, doma jsem neměla moc dobré vztahy mezi sestrou a matkou a i otcem. Jediný, kdo mi byl v tu chvíli oporou, byla kamarádka Martina, se kterou jsem chodila čtyři roky na základní školu přes silnici od Fingerovy.
Hodně jsem psala romány na pokračování a zveřejňovala je na internetu, kde to četlo spoustu lidí. Další uznání.

VII. 2008

Je ráno, jedno z posledních zářijových dní. Vlasy mám natupírované a ve výtahu jsem si potají obtáhla oči černou tužkou. Vím, že tenkrát hodně letěly lebky a kostičky, proužky a puntíky. A psala jsem si tou dobou na útěchu svých emocí deníky, které mi později spolužačka ze závisti roztrhala a spálila na popel. Milovala jsem Enter Shikari a Alesanu, a nikdo v mém okolí tomu nerozuměl. Ani mí nejbližší. Popravdě jsem díky tomuhle utíkala od veškeré společnosti a domov už pro mě nebyl to, co bývalo dřív. Všichni se rozhádali, a mně zůstala jen máma, která ještě před půl rokem ležela v nemocnici na celkové nervové vyčerpání. Dva týdny mi doma dělal společnost jen kocour.
Jinak ticho a tma.

Ráno 7:37. Popravdě mě vždycky fascinoval dav lidí procházející přestupními chodbami metra. Někdo spěchá, někdo za chodu spí a hlavně nikdo nemluví. Slyším jen vtipný klapot podpatků.

Má škola sídlila na břehu řeky Vltavy přímo v centru města na konci nejdražší ulice v Praze vedle Continentalu, pětihvězdičkového hotelu. Cestou do školy jsem procházela dvěma fakultami Karlovy univerzity a kochala se pohledem na Rudolfinum, které momentálně osvěcovaly poslední letní ranní paprsky slunce.
"Nejsi špatný herec, jen já špatný divák," problesklo mi hlavou.
 

12 people judged this article.

Comments

1 nikol nikol | 27. june 2012 at 12:35 | React

Sleduji tvůj blog už docela dlouho a strašně ráda se pročítám tvými články. Psát ti, že píšeš nádherně, je nejspíš zbytečné, protože to musíš slyšet z každé strany, z každého komentáře...
Chtěla jsem můj první komentář věnovat právě tvé knize, protože máálo, hrozně málo lidí umí podat něco smutného a nehezkého tak, že lidé touží zažít to taky. Umíš to báječně!
A dál budu tvé články číst a dál ti budu fandit! Zůstaň taková jaká jsi, protože tím, jsi víc výjimečná, než si myslíš! :)

2 empty--island empty--island | Web | 27. june 2012 at 12:56 | React

Pane Bože, tohle je úžasný! To ti vyšlo jako knížka, nebo teprve vyjde? Protože tady máš novýho zákazníka! Je to, jako kdybych četla o sobě, je to boží.
Hlavně ta poslední věta.

3 kirstenaxe kirstenaxe | 27. june 2012 at 13:10 | React

[1]: Ach,děkuji. :) Já věděla, že to někdo skrytě čte a vrací se sem bez toho, aniž bych o něm věděla. Děkuju Ti. :)

[2]: Tohle jako kniha teprve vyjde, napsala jsem ochutnávku, a příští ochutnávka bude v polovině a na konci knihy. :) Doufejme, že do konce prázdnin to budu mít napsané. ;-)

4 Janet Janet | Web | 27. june 2012 at 14:05 | React

No teda. To byla nádhera. Tak krásně se to čte. Ihned ze začátku jsem se do toho vžila XD. Prostě nádhera, píšeš krásně X). :-)

5 S. S. | Web | 27. june 2012 at 14:13 | React

Ahoj.
Musím se přiznat, nebaví mě to. Ten styl je takovej hrozně "nalajnovanej", nevím proč, u předchozích textů jsem s tím problém neměla. A nějak mi tam ani nesedí ty "moudra" ke konci.

6 Stellαr Opheliα Stellαr Opheliα | Web | 27. june 2012 at 14:22 | React

Taky mám ráda, jak píšeš a tvůj styl. Je to celkem.. no, prostě je to napsané tvým osobitým stylem. Ale tohle mi přijde takové.. suché, vážně. Přijde mi, jakoby tohle psal jinej člověk, nebo sis snažila prostě na něco hrát. Je to takové nevím.. prostě mi to nesedne.
A mimochodem, asi budu trochu šťoural, ale přijde mi.. nevím, nevhodné nebo trochu moc sebevědomé to publikovat jako knihu. Nevydala jsi to, nemáš to skoro ani dopsané, kniha mi na tohle přijde moc sebevědomý a nadsazený název, bez ohledu na to, že to není tak špatné a kniha by to být mohla.

7 Houp Houp | Web | 27. june 2012 at 14:23 | React

Tak nejdřív musím moc pogratulovat pokud knížka vyjde! :D Rozhodně pokud ano, tak tiše závidím! Mám taky takový sen a jsem rozhodnutá si jej splnit! :D Jinak pokud vyjde, ráda si jí přečtu. Hodně se mi líbil ten začátek, vlastně předmluva mě zaujala asi nejvíce!

8 Alcië Alcië | Web | 27. june 2012 at 15:23 | React

Moc hezky napsané, dobře se to čte :). Těším se na další ukázky a přeju ti, aby ta knížka měla co nejvíc čtenářů ;)

9 LIŠÁK LIŠÁK | Web | 27. june 2012 at 15:32 | React

Musím říct, že jsem se do toho opravdu začetl. Až to vyjde dej vědět. Nesmí chybět v mé knihovně ;)

10 kirstenaxe kirstenaxe | 27. june 2012 at 16:10 | React

[6]: Nepublikuju to zatím jako knihu, je to jenom úryvek toho, co chci vydat. Napsala jsem to sem, protože o to hodně lidí mělo zájem. Nesnažím se tím něco propagovat nebo si na tom honit ego, popravdě bys za to mohla označit celý můj blog.

Styl,jakým je o psané, je udán schválně. Celá tahle předmluva má být rozkouskovaná a jaksi nedodělaná, aby lidem nedávala smysl, všechno dá smysl až v průběhu knihy.

[5]: Popravdě nevím, jaká moudra máš na mysli, ale domnívám se, že je to ten první odstavec, kterým jsem chtěla netradičně a ne úplně přímo vyjádřit úctu ke své matce a poslední větou dát najevo, že celá kniha bude jakási nepovedená fraška,která dopadla nakonec tak,jak dopadla.

11 Denča Denča | 27. june 2012 at 16:46 | React

Užasný Kirs!
Nádherně se to čte, těším se na tvou knihu..;)Máš můj obdiv.

12 anonym anonym | 27. june 2012 at 17:45 | React

Je to zajímavé Kirs, napsal jsem knihu popravdě taky autobiografickou... Je zajímavé že na jiném místě, jiném čase přec podobně. A když jsem jí dopsal, 2 roky to trvalo, řekl jsem si že je to jenom můj příběh a je to vlastně krásné když život nerozkryjeme  úplně do naha. O to zajímavější že ty největší momenty jsem tam nenapsal. Ty momenty na které jsem si šetřil místo. Ale těch špatných jak stereotypní společnost vyhrává nad jedincem jsem napsal dost.  Na závěr jsem dopsal " život  sám je kniha, kterou mi však nikdy nedopíšeme do konce, to za nás musí udělat už naší blízcí,"

13 Johny Durden Johny Durden | Email | 27. june 2012 at 18:02 | React

libí se mi ten styl jakym to píšeš....je to jako proud myšlenek..vzpominek a přesně to jak nedává smysl! a když to pročítam..vybavovujou se mi vlastní vzpomínky..
ale přece jenom to chce náladu na čtení takovýhle knihy..dneska jí nejspíš mam ale co další dny?
tkže chtěl bych tu knihu...občas bych jí chtěl číst a dočíst jí by mi trvalo dost dlouho...a asi by se mi líbíla!!

14 Clixye Clixye | 27. june 2012 at 22:50 | React

Dokonalý!!! Prosím pokračuj! Je to SUPER!!! Uplně to hltám !!! :-D

15 Nickyna Nickyna | Web | 28. june 2012 at 9:02 | React

Je to úžasné!
Jen tak dál,má to cenu,o tom nemusíš ani pochybovat.
Vžila jsem se do toho a je to fakt skvělé,mohla bych to číst pořád :)

16 Říjnová Říjnová | Web | 28. june 2012 at 9:40 | React

Možná za to může moje momentální rozpoložení, kdy přes nateklé oči ani pořádně nevidím na monitor. Čtu tenhle tvůj blog dlouho, snad roky, četla jsem i tvůj předchozí blog. A všechno se mi líbilo, spíš jde o styl, jakým to podáš. A ty to umíš podat, živě, čtivě, na plnou hubu. Ale tohle, jak už tu někdo psal, je takové suché. Jakoby bez šťávy.  Jako kdyby ti někdo naservíroval tvůj oblíbený pokrm bez omáčky, jen prostě plátek masa. Furt to bude fajn, ale něco tomu bude chybět.
Líbí se mi to o tvý mamce. Rozkouskovaná předmluva je taky fajn. Jen nemám pocit, že to tak úplně všechno nedává smysl. Ale možná to je proto, že tě "sleduju" už delší dobu :)
Rozhodně bych ale pokračovala :)

17 lucka lucka | 28. june 2012 at 18:55 | React

máma ti řiká kirs? vžyď

18 lucka lucka | 28. june 2012 at 18:55 | React

se jmenuješ maria

19 Sherr Sherr | 28. june 2012 at 20:01 | React

Zbožňuju tvůj styl psaní a proto se na sem často vracím. Vždy mě potěšíš něčím novým. Občas mám až pocit, že mi čteš myšlenky, jako bych to psala já. Pokud toto vyjde jako kniha nebudu váhat si jí koupit :-)

20 elishka99 elishka99 | 28. june 2012 at 20:27 | React

Určitě se těším na další ochutnávku. Hrozně mě inspiruješ, píšeš vážně skvěle, moc ráda to všechno čtu.
Inspiruješ mě i tvým životem, tím jak píšeš takový deník, tady na blogu :)
Jsi vážně skvělá :))
Máš můj obdiv a věř mi, že jednou budeš opravdu slavná :))

21 kirstenaxe kirstenaxe | 29. june 2012 at 0:22 | React

[17]: Neříká mi Kirs. Ta postava se tak jmenuje.

22 Ch. Ch. | 29. june 2012 at 18:38 | React

Ty se jmenuješ Maria? Krásné jméno a docela mi k tobě i sedí.
Musím ti napsat, že píšeš nádherně :)Knihu si určitě určitě koupím.
Těším se na to, jak budeš popisovat tvé zážitky s Majklem :)

23 Baru.u Baru.u | Web | 30. june 2012 at 10:15 | React

Jestli ti to vyjde Kirs, tak si to okamžitě kupuju!

24 Petty Petty | 30. june 2012 at 11:31 | React

Úžasný článek, neznám nikoho kdo by takhle psal :) Ještě jsem sem nikdy koment nenapsala, ale chodím pravidelně na tvůj blog asi rok. Kdybys někdy chtěla celou knihu vydat, tak já si jí hned koupím :)

25 Kajush Kajush | Web | 2. july 2012 at 15:03 | React

Moc pekný !!

26 Linda Linda | 3. july 2012 at 23:56 | React

Je to moc pěkné, jen bohužel úplně stejné, jako Deníky princezny od Cabotové. Nemyslím příběhově, ale stylem psaní.. vyjadřováním. Což není vlastně špatně, ona píše vcelku dobře. :)

27 Mia Mia | 9. july 2012 at 22:27 | React

Když jsem poprvé narazila na tvůj blog a tenkrát přečetla úvod, měla jsi tam něco o tom, že jsi budoucí novinářka,spisovatelka, herečka... říkala jsem si " nafoukané děcko,co teprve pozná,co je život" ALE! musím uznat, že píšeš neuvěřitelně a ten sen být spisovatelkou...myslím, že na to máš a knížku si opravdu ráda přečtu.

28 Christine Christine | Web | 17. july 2012 at 18:29 | React

Páni... Tak tohle bylo opravdu úchvatné. Ráda čtu poutavé příběhy, které mají hlavu a patu. Ráda čtu věci, které píšou lidé, kteří ví, co v hlavě mají a když něco udělají, udělají to pořádně. U příběhů je to nutnost. Když spisovatel píše narychlo, nikdy to nestojí za to. Je to... ano, prostě odfláknuté a... "špatné". Z tebe ale bude úžasná spisovatelka. Vím to, protože čtu knihy často, vím, které jsou dobré... A člověk, který napsal něco tak skvělého, je také skvělý. I kdyby to před ostatními nedal najevo. A poslední dobou zjišťuji, že spousta lidí, o kterých jsem si myslela, že jsou hrozní, jsou ve skutečnosti skvělí a to kvůli věcem, které tvoří, ať jsou to básně, romány a nebo třeba jen myšlenky, které mi po čase svěří. Jako jedna moje spolužačka. Nikdy bych neřekla, že je to typ, který se mi v tolika věcech podobá. A pak jsem měla příležitost s ní mluvit bez její party, kterou je svým způsobem utlačovaná, protože jejich "vůdkyně" jí nedovolí říct vlastní názor. Pak jsem s ní mluvila a poznala jsem, že to není ta "nafintěná holka, co mluví jen o tom, jak sbalit kluka a pak ho podvést"... Je to děvče, které přemýšlí o tom, co vlastně znamená pojem "dokonalost" a co znamená "být jiný". Protože jsme všichni jiní, odlišní. Jak někdo může být jiný od nich, když vždy bude s někým stejný? Existuje tedy někdo, kdo je jiný? ...
Jak říkám, občas poznávám, jak skvělí lidé jsou... kvůli maličkostem, ale i kvůli velkým věcem. Tohle je jedna z těch chvílí, kdy poznávám. Protože Ty patříš mezi skvělé lidi, co dělají skvělé (a ty velké) věci.
Jsi úžasná a jednou z tebe bude úžasná spisovatelka.
A až ta kniha vyjde, budu jedna z prvních, kdo si ji koupí.
A jestli budeš mít autogramiádu, dej mi vědět, dorazím.
A přeji Ti, abys měla ve světě spisovatelů spoustů úspěchů.
Zasloužíš si to.

S pozdravem
Christine :-)

29 Kate Kate | Web | 19. july 2012 at 19:57 | React

Úžasný :o)) píšeš perfektně, hezky se to čte. Líbí se mi jak do příběhu zahrnuješ drobný úvahy (třeba o lidech procházejích metrem). Poslední věta je dokonalá ;)

30 Terry Terry | 22. july 2012 at 10:37 | React

Krása ! jen tak dál :-)

31 Desire Trixx. Desire Trixx. | 22. july 2012 at 19:07 | React

Krásný:) to se ti opravdu povedlo:) hodně jsem se v tom našla:)

32 Nellie Happiness Nellie Happiness | Web | 24. july 2012 at 23:12 | React

Moc dobré!!

33 em-crazy-girl em-crazy-girl | Web | 25. july 2012 at 14:46 | React

Wau..tohel je bombový..;) prostě fakt krása hey! :D tak strašně dobře se to čte..fakt úžasný..a ta poslední věta je skvělá..;)))))

34 Anna Annie Anna Annie | 30. july 2012 at 21:59 | React

Ahoj.:) Tvůj blog sleduju už dost dlouho a tvůj styl psaní a články jsem vždycky obdivovala! Po pravdě, ale nechápu z čeho jsou tu všicni tak nadšení. Samozřejmě ti gratuluju k otištění knížky, protože takováhle věc se jen tak někomu nepodaří, ale čekala jsem víc. Začátek se mi moc líbil asi nejvíc ta část kde jsi psala, že ti maminka ukázala numerologii, atd...protože já se o tyhle věci hodně zajímám a tak nějak mi to k tobě i hodně sedí. Celkově tohle VŮBEC není špatný příběh naopak, ale zasloužil by si líp napsat..škoda.

S pozdravem Anna :))

35 myrta65 myrta65 | Web | 28. august 2012 at 21:57 | React

Já si vážně nemůžu pomoci, musím se ti poklonit. Píšeš fakticky skvěle!
Na tvůj blog jsem narazila už dříve, přelouskala jsem tvé články na krásné. Vážně mě tvůj styl psaní uchvátil. :)
Překvapilo mě, že jsi o rok mladší než já, vypadáš starší, o to víc mě překvapilo, jak krásné články se na tvém blogu objevují!
Já ti tleskám. :)
Vím, že nejsem jediná, kdo ti tohle píše. Ale nemohla jsem si nechat ujít možnost tě pochválit. Jen tak dál. :)

36 myrta65 myrta65 | Web | 29. august 2012 at 7:59 | React

[35]: Aha, chybička se vloudila, nepodívala jsem se ti do profilu, nakonec jsi o dva měsíce starší než já, nevadí. :D

37 Gallilea Gallilea | Web | 15. november 2012 at 15:07 | React

Přečetla jsem to a řekla si: "Už konec? A co dál?" :)

38 lyanelle lyanelle | Web | 26. december 2012 at 14:17 | React

Prosím, keď to výjde, daj mi vedieť. Už strašne dlho som nečítala niečo čo by ma takto chytilo.

39 Dexly Dexly | 21. january 2013 at 20:24 | React

Ahoj. Chvíli jsem se rozmýšlela, jestli ti sem komentář napíšu, ještě když jich tu máš tolik. Vlastně ani netuším jestli si ho vůbec přečteš...

Ale k tvému psaní. Dalo by se říct, že mě úryvky zaujali. ALE.

Zaměř se na slovosled. Některé věty jsou opravdu až moc krabaté k plynulému čtení. Dám příklad:

"Věčně byla ze mě otrávená." Co to je? Proč nenapíšeš "Věčně ze mě byla otrávená."

"a i když seděla se mnou v lavici" - "a i když se mnou seděla v lavici"

"sedávala na židličce u parapetu a obdivuhodně si prohlížela obrázky starších žáků z druhého stupně." Ha ha, zamyslela ses na smyslem věty? On je někdo obdivuhodný když si prohlíží obrázky? Nemyslela si spíše "a prohlížela si obdivuhodné obrázky.." ? :)

Přečti si to po sobě, oprav takovéhle drobnosti a bude to fajn. Hodně štěstí.

40 zazu zazu | 7. february 2013 at 18:06 | React

Dokonalý! :)

41 eliška987654321 eliška987654321 | Web | 30. april 2013 at 14:58 | React

A jak se tak kniha bude jmenovat? Jsem na ni celkem zvědavá, úryvky které zde máš vypsané se mi moc líbí, ale při popisu lidí bych přidala více detailů, aby si čtenář danou osobu lépe představil.

42 Kačka Kačka | 1. may 2013 at 10:52 | React

Tu knížku,až ji vydáš,si rozhodně koupím. Je úžasná. Píšeš moc pěkně. Není to tak,že přečtu jeden řádek a konec. Ne. Nějak mě to táhne číst dál a dozvědět se,co bude pak. :) těším se

43 Atze Atze | Web | 18. april 2014 at 12:33 | React

Zajímalo by mě pokračování :)

44 BettyLiss♥ BettyLiss♥ | Email | Web | 11. may 2014 at 20:33 | React

No páni:o Narazila jsem na tebe díky MissBlog a musím říct... že nemám slov:D Je to nádhera. Se zaujetím jsem letěla od slova ke slovu a celé jsem to s chutí zhltla. Pokud to někdy vydáš, musím si to koupit. Píšeš krásně.

P.S.: Líbí se mi nejen Tvá psaná tvorba, ale také Tvůj blog jako celek. Zalíbil se mi na první pohled. Desing sis dělala sama? Je skutečně povedený. Nijak přehnaný a pěkně propracovaný. Hádám, že něco jako "Desing na objednávku" neděláš?:D

Přeju Ti hodně úspěchů;)

45 Misty. Misty. | Web | 1. june 2014 at 14:46 | React

Je to velice poutavé čtení, moc se mi líbí a těším se na pokračování. Tu knihu budu zbožňovat! Držím ti palce;)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama