Jak vnímám "fantasmagory"

28. august 2013 at 14:47 | Kirsten Axe |  názory


Poslední dobou si ze mě dělají srandu mí přátelé. A to z prostého důvodu; nerozumím sci-fi, fantasy a podobným magořinám. Je to pro mně něco jako španělská vesnice a není to z toho důvodu, že nejsem vzdělaná (No dobře, až letos jsem shlédla většinu hrdinských, vesmírných a hobitích filmů kvůli příteli), ale že pro to nemám pochopení.

Mistr Yoda se mi jeví jako princ Yora, Tilk (Tijelk?) je černoch s razítkem na čele, Darth Vader je větrací mřížka v hábitu, fantastičká čtyřka je guma, šutr, sirka a blondýna, Iron man je plechovka, Legolas je hezká blondýnka, Frodo je li liliputí verze jednoho ze zpěváků One direction a Hulk je doruda v soláriu spálenej stařík s cybergotickejma brejlema na hlavě a rukou trpící elefantiádou.Věřím, že každé dítě by mělo mít svého superhrdinu, obzvlášť kluci. Jenže pro naši generaci, jak jsem zjistila, se někam vytratily genderové stereotypy. Možná je to i tím, kolik mám ve svém okruhu homosexuálů a lesbiček - ti totiž tyhle kostky rozbíjí- a najednou mám mnohem více holčičích přátel než klučičích, co se horlivě baví o hobitech, world of warcraft, hrají LOLko a hravě si vyrábějí cosplaye na počítačové alfasamičí hrdinky (nebo dokonce alfasamčí hrdiny). A samozřejmě plno dalšího.

Mám hromadu kamarádek, které vyrůstaly na klučičích věcech a v pokoj si nechaly polepit plakáty komiksových hrdinů, a ne, nebyly to bárbínky. Já netvrdím, že je to špatně; jen je to zvláštní. Hromadu holek dnes zajímají Hvězdné války, válečné RPG hry, knížky o upírech, skřítkách a elfech apod., a já tomu prostě nejsem schopná rozumět.

Obzvlášť, když mě jednou kamarádka zatáhla do takového obchůdku v Palladiu, a hodinu se smíchy opírala o regál kvůli tomu, že jsem věcně a primitivně pojmenovávala její oblíbené hrdiny. Viz druhý odstavec.

A vlastně proč ne. Momentálně žiji a pobývám v pokoji, kde denodenně hraje Prima COOL a znám nazpaměť jeho televizní program. Tři hodiny denně si znuděně rýpu nehty do dásně (je mi to sakramentsky příjemné) u Hvězdné brány, Star treku a Akta X. Zamýšlím se nad promyšleností těchto - jaktoříci - světů.

Nakolik musí mít člověk rozvinutou představivost, aby dokázal vymyslet všechny možné ty dopravní prostředky a jejich fungování a podstatu, příšerky, nemoci, světy, galaxie, klany, způsoby, schopnosti a hlavně vzhledy? Anebo je to jen hodně drog?

Zjistila jsem, že jsem příšerná "spisovatelka". Nebo spíše můj životní cíl je příšerný.
O čem tedy budu já v životě psát, když nejsem schopná vymyslet ani knižní podobu vlastního já, natož celého fantasmagorického světa? A vůbec - co já budu za "spisovatele", který neumí ani vymyslet vlastní pohádku (asi budu příšerná matka, až mé dítě bude žadonit o nějaký improvizovaný příběh)? O čem se vůbec dnes píší populární knížky? Jak dnes vzniká bestseller, když je ohromná poptávka po fantasmagory?

Redakce mi jednou za čas posílá dárkový balíček, který obsahuje především knihy. Mám jich doma už přes pětadvacet. Takových deset-patnáct z nich jsou především knihy o upírech.

Pamatuju si na to období, kdy teprve vyšla trilogie Stmívání a stal se z toho obrovský boom. Od té doby jsou všude živí mrtví, vlkodlaci, andělé, upíři a všemožné sekty lidí s nadpřirozenými schopnostmi. Všechno jedno a to samý, akorát zasazený do jiného místa, a sem tam mají postavy trochu jinčí jména (hlavně jména typu Thaardalake a podobné těžce vyslovitelné patvary), s každou další knihou autoři posílají své hlavní role až z dalekých krajin, třeba z Indie (ano,upír z Indie), protože Amerika již dávno zevšedněla.

Vrátím se k myšlence, kdy se ze Stmívání stal boom. Zezačátku jsem obrátila oči v sloup a mé nadšené spolužačky poslala do háje, když mě na to zvaly do kina. Jednou jsme měli ve škole suplování na celý den a žádný program, tak jsem se nějakou nešťastnou náhodou přidala do lavice ke spolužačce, která si promítala první díl Stmívání na mp4. Nebylo to až tak špatné, to vůbec ne.

Po prvním filmu jsem si přečetla všechny knížky (klaním se paní překladatelce) a jednou jsem se šla podívat na dvojku do kina. Bylo to fakt fajn.

Ale jakmmile mi začaly chodit balíčky z redakce, tak to fajn být přestalo.
Povídala jsem si jednou s kamarádkou, od které mi bylo znalecky řečeno, že dnes je nakladatelstvím úplně jedno, o čem píšete - hlavně, aby tam byl upír. Vydají úplně všechno.
Protože je to čtěné téma.

Pověděla jsem jí o těch patnácti knížkách, co mám doma. Odpověděla mi suše.
"No, tak vidíš. A četlas to vůbec?"
"Asi prvních deset stránek. Vždycky na záchodě, v soukromí, a v největší nudě. Do metra jsem si to nikdy nevzala... z toho důvodu, že bych se styděla před ostatními cestujícími. Oni totiž rádi koukaj přes rameno. A bojím se, že kdyby si "omylem" přečetli odstavec primitivního způsobu psaní, ještě s takovými jmény hlavních postav, tak by si určitě mysleli, je všem asi bůhvíco.


A takhle asi nějak skončila má úvaha. Jsem úplně vysátá a mám v hlavě po tomhle článku vymleto. Posledí větu jsem přečetla asi čtyřikrát, a už jí nerozumím. Asi fakt s tím fantasmagory končím. A ne že se mi budete smát.
Kuš.
 

10 people judged this article.

Comments

1 Edona Edona | Web | 28. august 2013 at 15:02 | React

Jasně, že každý má jiný názor a každému se líbí něco jiného, ale co opravdu nemám ráda, tak je když lidé pojí dohromady fantasy a scifi, i když se to zdá podobné, pro mě to je teda něco jiného.

2 kirstenaxe kirstenaxe | 28. august 2013 at 15:03 | React

[1]: Tak nechápu sci-fi a fantasy celkově.

3 silnamadam silnamadam | Email | 28. august 2013 at 15:24 | React

Tolik negativních myšlenek,tss...ouha a už mám takovou depku,jako když letím přes celé město pěšky do výprodeje v butiku a onitam nemají nic v mé velikosti! Sci-fi rozumět ani nemusíš,to nikdo nečeká. Já viděla Starr Wars mnohokrát a krom princezny Leily a žvejkala se mi tam nic do paměti nevrylo. Ono sci-fi komunita je početná a mnohdy nepochopená.Je to o odpočinku. Dostat se v představám tam,kam bys se normálně nikdy nedostala.

Můžeš řídit vesmírnou loď. Být bojovnice, princezna, jiná rasa nebo letět na vzdálenou planetu. Cokoliv si jen představíš. A o tom to je. Mě celkem bavil Star Treck. Jinak mě to nijak zvlášť nepoznamenalo. Hltala jsem komixy. batman,SPiderman, Hulka, Kapitán Amerika,to byli moji hrdinové! No kdo by nechtěl poznat sexy hlapa,silného,tajemného se zlatým srdcem který vás zachrání a k tomu i celé lidstvo? Mě připadal sexy superman. Ta jeho postava a modré oči, holky kusanec! No, která byste ho nechtěla domů? Já bych ho brala hned.

Jinak jsou ty příběhy:stále se opakující a spadající až do klišé. Padouch ohrožující Zemi, neohrožený hrdina který zachraňuje krásné ženy.Ale každý potřebuje hrdinu.Je to taková pomyslná berlička když si myslíte,že svět jde někam do řiti. Hrdiny si lidé vymýšlejí tehy, když jsme na tom nejhůř. JE to taková naděje, že pořád existuje někdo kdo je ochotný se za nás postavit a pomoct.

A,že nevíš jak si vymyslet pohádky? To neřeš, i k tomu jednou dojdeš. Taky jsem to neuměla a teď? Znám jich dost z paměti a co mi občas vypadne, to si domyslím.

4 silnamadam silnamadam | Email | 28. august 2013 at 15:29 | React

Stmivání jsem vyděla celou ságu. Když si odmyslíš tesáky tak na tom nic nového není. Romeo a Julie: ROmeo- sexy upír Edward a Julie:celkem obyčejná holka,trochu podívnka Bella. A ti dva se nakonec dají dohromady a proč? Protože Bella chce být upírkou a Edward si chce připomenout jaké to bylo být naživu. Jeden chce to,co má ten druhý. Meyerová nic nového nevymyslela jen předělala Romena a Julii. První kdo s upíry přišel byl Bram Stocker a ostatní se jen vezou.

5 Že by já? Že by já? | Email | Web | 28. august 2013 at 15:35 | React

Každej má pochopení pro něco jinýho, na tom není nic špatnýho - ostatně i já, zapálenej fanda fantasy světa, koulím očima a chytám obočí, aby mi nevyletělo z čela, když vidím kolik s prominutím debilních knížek se prodává jenom proto, že je na přebalu upír.

Sama jsem jednu takovou koupila - "Jak se stát upírem" se to menovalo. A do dneška lituju, že jsem za to vyhodila peníze. Větší sračku jsem nečetla - jediná pěkná věc na tom byl zajímavej přebal.

Kdybys přeci jen chtěla trochu vklouznout do fantasy světa, doporučuju ti Píseň ledu a ohně - má to prvky fantasy, ale není tam drak a kouzelník na každým kroku, je to hodně reálnej až surovej příběh a hlavně je to dobře napsaný, což se o všech populárních sériích říct nedá. :)

6 kirstenaxe kirstenaxe | 28. august 2013 at 15:38 | React

[5]: Přemohla jsem se a začala jsem se dívat na game of thrones. Zatím to má zase divná jména. Ale snad tomu přijdu na kloub.

[3]: Nenene, já jsem nechtěla říci, že je to negativní, že k tomu mám špatný postoj. Jen sjem chtěla poukázat na svoji neschopnost to pochopit. A na moji výjimečnou schopnost nasrat všechny milovníky. Ale řkenu ti jendo tajemství... líbila se mi plechovka. Iron man. :-D

7 Dragilia Dragilia | Email | Web | 28. august 2013 at 16:11 | React

Velkým "problémem" fantasy (alespoň dle mého) je, že vedle skutečně dobrých knížek v tomhle žánru vychází i spousta braku. A pokud nemáš nějakého zkušeného průvodce (zajícího i tvůj vkus), často se ti "poštěstí" najít právě něco takového.

Jinak fantasy je v dnešní době už dost různorodý žánr. Najdeš v něm vše od téměř pohádkových příběhů po detailní psychologicko-politické drama z fiktivního světa. Záleží na autorovi a subžánru.

Některé fantasy knížky se třeba inspirují skutečnou historií, takže mohou pomoci i k jejímu pochopení. Další lze brát jako satirickou alegorii dnešního světa a jiné zas poskytují dětsky naivní pohled na situace, které dnes a denně zažíváme.

Abych to shrnula - fantasy má nepřeberné množství chutí. A právě v tom tkví i jeho nebezpečí - jen málokomu se podaří zjistit hned na poprvé, která z nich je pro něj ta pravá. (Pokud vůbec nějaká. :-D )

8 Nolmë Nolmë | Email | Web | 28. august 2013 at 17:09 | React

Já bych tě hnala! :-? Cítím, že k Temné straně ty přidala ses :-D

9 lovitka lovitka | Web | 28. august 2013 at 17:10 | React

Podle mě srovnáváš nesrovnatelné (Star Wars se Stmíváním, vážně?) a moc věcí házíš do jednoho pytle.
Ano, je tu spousta odpadu, ale ten se nabalí na všechno. I v období kritického realismu vycházely šity. Nejsem žádný skalní fanoušek, ale prostě se mi nelíbí tohle odsuzování celého žánru...
To, co dávají na coolu mě taky nebaví, ale zkus třeba nové Star Trek filmy nebo už zmiňovanou Game of Thrones, to je koukatelné :)

10 kirstenaxe kirstenaxe | 28. august 2013 at 18:55 | React

[9]: Já jsem nic nehodila do jednoho pytle, to vůbec. Ve článku jsou tři myšlenky, které na sebe navazují nahodilým proudem myšlenek, které se k sobě postupně dostávají. Nesrovnávám Stmívání a Star Trek.

Jen si pro sebe melu a na konci zjistím, že už nevím,co jsem tím chtěla říci.

11 Taychi Taychi | Email | Web | 28. august 2013 at 20:34 | React

Přiznávám se, že já asi fantasmagor jsem. Nechci tě za to urážet, ale k tvému pohledu chci dát zase ten můj: Fantasy a sci-fi mě baví, protože kolikrát hned neodhadnu konec, i když jsem u deseti minut filmu nebo deseti stránek knihy, což se mi stává u 'běžných' věcí. Vidím v tom taky trochu geniality, protože to, dle mého názoru, všechno vychází z toho, že si člověk umí představit něco, co neexistuje. Mám ráda představivost, ráda se nechávám unášet do světa Star Wars, Pána Prstenů nebo Harryho Pottera. I když jsou tam věci, které se nestávají, nejsou zatím běžné, je v tom stále i něco lidského. Stejně lidského jako v Bibli nebo Starověkých bájích. Člověk si z toho může vzít ponaučení. Ve čtvrté třídě jsem měla slhtané snad všechny romány pro holky, co v naší malé knihovně byly. O koních, o tom, jak chtěla být baletkou, o tom, jak chtěla žít jinde a tak. Pak jsem chytla knihu od Terryho Pratchetta a už se to se mnou vezlo. Už bych nemohla číst dívčí romány, bylo by to na mě moc jednoduché. Například Jules Verne byl ve své době považován za blázna, jeho knihy nebyly založeny na přítomnosti, ale budoucnosti, která je mnohdy nám už přítomností. Jen teda dva rok prázdnin se ještě nepovedly :-D.

I když si dokážu představit leccos, fyzik a matematik ze mě nikdy nebude. :-D

I přesto, co říkám, si ráda přečtu normální literaturu ze života nebo klasiku (Hrdý Budžes, Na Západní frontě klid, Oliver Twist), taky se bavím s lidma, kteří moji fantasmagorii nesdílejí. Jsem ráda, když lidi čtou, i když ne to, co já. Co se týče filmů, tak  to mám stejně jako s knihami. SW je pro mě stejně klasika jako Pelíšky. :-)

12 kirstenaxe kirstenaxe | 28. august 2013 at 21:45 | React

[11]: Harryho Pottera zbožňuju. To zase jo!

13 sarush ef sarush ef | Web | 29. august 2013 at 13:01 | React

No, není potřeba si stanovovat tak vysoké cíle. Ono napsat pohádku je mnohem těžší než napsat třeba fejeton, je to vůbec jeden z nejtěžších žánrů.

Jinak já scifi nesnáším, fantasy miluju a Stmívání je jako knížka něco tak nesnesitelně nudného a Bella má tak příšerně nudnou a bázlivou osobnost, že jediná výhoda té knížky je, že má autorka docela dobrý styl psaní.

14 Verůů Verůů | 29. august 2013 at 13:33 | React

[13]: Jsi můj člověk, vidím to úplně stejně :D

15 Monica Otmili Monica Otmili | Email | Web | 1. september 2013 at 12:11 | React

Tak to tě musím varovat, že zítra dorazím do školy v elfích šatičkách, jejichž střih je blízký středověku <3 :D

16 Not hater Not hater | 2. september 2013 at 20:25 | React

Za prvé, Hulk neni a nikdy nebyl červený, asi si ho pleteš s Hellboyem. Když už o něčem nic nevíš (a to si přijde taaak vzdělaná), tak na to nenadávej. Na pochopení elfů potřebuješ totiž minimálně doktorát,že ^.^ Stmívání je fantasy asi jako moje prdel. Proč srovnáváš největší brak ever s Star wars? Jestli chceš být spisovatelka, tak bys měla poznat rozdíl mezi sci-fi a fantasy. Nemusíš to milovat, prostě si o tom nevšímej, když nic nevíš ....

17 Ero Ero | 2. september 2013 at 21:06 | React

"Zjistila jsem, že jsem příšerná "spisovatelka"."

"Jsem úplně vysátá a mám v hlavě po tomhle článku vymleto."
Ono to před ním, hádám, nebylo o moc lepší.

18 Storycollector Storycollector | Web | 2. september 2013 at 21:07 | React

Tak ten první odstavec mě dostal. XD A to ještě prosím pěkně neznáš animované seriály z Japonska a srazy jejich fanoušků. To bys měla teprve oči navrch hlavy.
Na jednom takovém fóru je BTW odkaz na tvůj článek postnut. Nevyvolal moc nadšení, tak jsem si nejdřív myslela, že jde o trolling. Takové to, když někdo napíše něco hodně urážlivého a pak má bžundu z toho, že to ostatní naštvalo. No a fanoušci fantasy, anime a jiných věcí jsou častými terči.
Na to, abys byla dobrá spisovatelka nemusíš nutně psát o cestách mezi hvězdami nebo o fantastických světech. Já sama sice fantasy miluju, ale výborná kniha je výborná kniha, i kdyby se děj odehrával na staré dobré matičce zemi a ani jedna z hlavních postav nebyla ani upír ani jinak "paranormálně postižená". :D
Před pár dny jsem dočetla jedno úchvatné dílo. Je to povinná četba, historický román a hlavními postavami jsou mniši. Takhle to zní jako něco, co bych jinak dobrovolně nešťouchla ani metrovým klacíkem a teď jsem nadšená, že jsem se tomu nevyhnula. Mistr Eco si mě naprosto získal.
Možná k fantasy přistupuješ nevhodně. Zkus se přestat soustředit na to, co je jiné a pokus se najít, co se podobá. Nebo se dívej na svět a hledej to zázračné před svým prahem. :)

19 JAm JAm | Email | Web | 2. september 2013 at 21:10 | React

[16]: Hulk byl rudý... Když byl rudý, tak uzvedl i Thorovo kladivo...
Nicméně, asi máš pravdu, že slečna myslela.

20 JAm JAm | Email | Web | 2. september 2013 at 21:12 | React

[16]: Hellboye.

21 XILINX - XCF04SVOG20C XILINX - XCF04SVOG20C | 2. september 2013 at 21:15 | React

Něco tak fádního jsem už dlouho nečetl. Nikde nic věcného.

22 Monica Otmili Monica Otmili | Email | Web | 2. september 2013 at 21:33 | React

[19]: Není možné, aby cokoliv, kdokoliv uzvedl Thorovo kladivo vyjma Thora samotného! :D

[7]: Dragi, tys to napsala výstižně, kvalitní fantastika a braková fantastika je sakra rozdíl!

23 S. S. | 2. september 2013 at 21:50 | React

Mě zaráží tahle věta  "Od té doby jsou všude živí mrtví, vlkodlaci, andělé, upíři a všemožné sekty lidí s nadpřirozenými schopnostmi. " Doopravdy? od doby stmívání je tady tohle? opravdu?
A taky..čteš někdy knížky? pokoušela ses někdy číst nějakou fantasy knihu kromě sraček pro malé holky?
Tenhle celý "článek" mě hrozně naštval a rozesmutnil. Od mala mi táta četl fantasy knížky, pouštěl všechny tyhle "fantasmagorické" filmy. A JE TO ZATRACENĚ SUPER!

24 Ynne Ynne | Web | 2. september 2013 at 23:31 | React

Baví tě psát a "číst", ale 90% knížek předem vylučuješ? Ok. Roztomilé je, že Harry Potter je fantasy skrz na skrz. :]

Seriously, kdybys v tom článku alespoň neurážela tolik kvalitních knížek a filmů najednou, včetně jejich fanoušků.

P.S.: Nechápu, jak si dokázala do jednoho článku shrnout fantasy, scifi, cosplay, knížky pro mladý puberťačky, 1D a klasiku jako Pán prstenů a Star Wars.

25 CC CC | 3. september 2013 at 0:48 | React

Mně nevadí, že nemáš ráda fantasy, sci-fi,  další tyto "magořiny". Je to tvůj blog a tvůj názor, vždyť skoro každý má svůj vyhraněný postoj vůči nějakému druhu literatury. Tak nemáš ráda elfy a mimozemšťany, no a co.
Jenže tvůj článek zní povýšeně, až běda. Můžeš mít miliardu knížek s upíry, ale brak je brak. Pochybuji, že si četla něco od Prachetta, Adamse, Gaimana, zjistila sis historii superhrdinů (Hulk =/= Hellboy), kterým nadáváš do plechovek, ty ani nevidíš rozdíl mezi sci-fi a fantasy.
To mě uráží.
Když už píšeš, že to není vzděláním, ale nepochopením těchto žánrů, tak si uvědom, že to veledůležité vzdělání není jenom o škole, o tom, jak se vyjadřuješ na veřejnosti. Snažíš se působit dospěle, ale  konkrétně tento článek tě snížil na náctiletou holku, které se nelíbí, že hlavní hrdinku opustil upíří přítel.
Když už píšeš svůj kritický názor, dělej to, prosím, bez toho, že všechny fanoušky Zeměplochy, Středozemě, Hvězdy smrti, Tardisu, atd., budeš nazývat magory. To tě akorát potupí. Však i  filmové recenze se nemůžou psát bez toho, aniž bys konkrétní dílo viděla.
Když už chceš být tak chytrá a vzdělaná, tak toleruj veškeré "divné věci". A je jedno, zda budeš tolerovat emáčky nebo Darth Vadera. To je známka inteligence, ne to, že si přečetla Harryho Pottera a píšeš články, které ti náležitě redakce odměňuje.
A jsem toho názoru, že zrovna lidé, kteří jsou na umělecké škole, by měli fantasii pochopit o to spíš.

26 Kirstenaxe Kirstenaxe | 3. september 2013 at 1:38 | React

Tak dost, šíleně jste mě všichni  pobavili, stejně tak jako jsem já pobavila vás. Pouze jeden jediný člověk mezi vámi skutečně ví, jak to všechno bylo myšleno. S hlubokou ironií a pořádnou dávkou odvahy vás nasrat. Někteří z vás se chováte jako fanynky Biebera,a to z toho důvodu, že se mi fantasy a scifi OBECNĚ nelíbí, a rozhodně nic nesrovnávám,a vy jaksi máte potřebu rýpat,rýpat a rýpat. Jediné, co mi chybělo ve vašich komentářích je větička,že já jsem nedokázala nic,tak se příště polepšete.

Potlesk skvadře nejmenované osoby,díky za počet komentářů.

27 Kirstenaxe Kirstenaxe | 3. september 2013 at 1:45 | React

[25]: velice mě zaujal tvůj komentář, a mám chut na něj reagovat. Všechna výše zmíněná díla jsem viděla a četla. Dělám si srandu z toho,co vidím,je to taková má osobní parodie. Lidé v mém okolí vědí o této kapitole vše potřebné,aby i přes jejich lásku a vášeň k těmto věcem se dokázali zasmát se mnou.

Znám rozdíl mezi fantasy a scifi, a znám rozdíl mezi brakovou literaturou a ''čitelnou''. Nesrovnávám nic s ničím,a kdybyste si článek přečetli ještě jednou,tak možná prozřete.

28 CC CC | 3. september 2013 at 8:01 | React

[27]: Nepláču nad tím, že si děláš srandu ze všeho, o vidíš, vždyť je dobře, že vše nebereš vážně a dokážeš si udělat srandu. Problém je, že tuhle srandu je třeba občas něčím vyvážit. Bohužel nejsem ta z vyvolených, kteří ten článek pochopili ve správném duchu. Měl ten článek být ironický? Spíš příště zkus volit jiná slova, ironie se velmi těžko poznává z psaného textu. Samozřejmě spousta lidí se chytla prvních odstavců a kecykecykecy, nemá ráda fantasy, upalte ji. I kdybys psala o svíčkový, mně se v tomhle konkrétním článku prostě nelíbil projev, proto taková reakce.

29 F.Stopek F.Stopek | 3. september 2013 at 8:35 | React

Kill yourself, bitch.

30 Storycollector Storycollector | 3. september 2013 at 10:12 | React

Už druhý den za sebou jsi mi udělala radost. A to jsem si myslela, že když Yuri opustila svůj "nejlepší blog na světě", že tu bude nuda. Kdepak. Osud mi přihrál tebe. 8-)

31 Anya Anya | 3. september 2013 at 12:17 | React

Článek je hroznej, ale to mě k odpovědi nevyprovokovalo :D (někdo tu psal "fádní", ale myslím, že měl na mysli "vágní"). Chtěla jsem ti jen říct, že bys neměla mít chybu v samotné hlavičce vlastního blogu  -_- Jestli ti přijde cool to mít anglicky, měla bys asi dbát na to, aby to bylo správně. Nápověda - týká se to předložky ;)

32 Kirstenaxe Kirstenaxe | 3. september 2013 at 13:13 | React

[31]: skvělé. Jedna chyba opravdu potvrzuje, že jsem nevzdělaná.

33 A-non-Mim A-non-Mim | 3. september 2013 at 15:01 | React

[31]: A vágní byla taky tvoje reakce. Kirsten, patří tam I am obsessed with bla bla bla.

34 Anya Anya | 3. september 2013 at 15:28 | React

[33]:Jejda, a ty navážeš tím, že předevedeš, že nevíš jak se to slovo používá? :D
Kirsten....jo, potvrzuje - protože si to dáváš do nadpisu, do toho,co je vidět nejvíc, strávila jsi nad tím čas, dala si práci to upravit...a je to blbě :D Na to si přece dá člověk pozor...já ti tu radím abych tě uchránila ztrapňování se a hle - to je mi vděk. Oprav si to a nehlodej....ty nedokážeš snést kritiku? Kážeš vodu a piješ víno? Neměla by ses "nad sebou zamyslet"? :D

35 Rose Rose | 3. september 2013 at 15:51 | React

Myslím, že každý má svůj názor a tím, že tady budete psát, jak je Kirsten nevzdělaná nebo hloupá, rozhodně ten její nezměníte. Jsem 'čtenářka' (nevím, jak to nazvat :D ) jejího blogu už druhým rokem a  z toho, co píše, je rozhodně poznat, že inteligentní je. Jen prostě píše věci narovinu tak, jak je cítí, to, že je někdo pochopí potom špatně, je sice špatný, ale tak na tom se dá zapracovat. Já sama mám fantasy a sci-fi moc ráda a sama mám spoustu kamárádů, který k tomu mají stejný vztah jako tady Kirsten. No a co. Vzkaz pro Kirs: Sama poslouchám Biebera a můžu ti říct, že se za některé jeho fanynky opravdu stydím. Některé ty holky jsou naprosto potrhlé a furt cpou to, co Justin dokázal, přičemž to nikoho nezajímá.

36 Legend of Insanity Legend of Insanity | 3. september 2013 at 16:28 | React

[34]: Tak zaprvé tu třiatřicítku nepsala majitelka blogu (Ledaže bych bylo její utajenej klon.) a za druhé můj OXFORD ADVANCED LEARNER'S DICTIONARY říká, že se s tímto slovesem dá použít, jak předložka with, by nebo about something.

Příklady: He's obsessed by computers. She's completely obsessed with him. I think you should try to stop obsessing about food.

Now who's the pot calling the kettle black, honey? ;-)

Říkám ti, parde, tahle jízda má grády. Tak si dej majzla, ať ji neprofikneš. Čágo bélo! :-D

37 Shi Shi | 3. september 2013 at 17:45 | React

To je opravdu vtipné. To, že se někomu nelíbí scifi neznamená, že je to hned odpad všech odpadů a tak >_<
Vážně mě štve, když se někdo naváží do kvalitních děl a pak si tu ještě pomale vychválí stmívání. WTF? Autorku bych zabila jen za to, že z upírů udělala ubohé třpytící se barbíny >_<

38 JAm JAm | Email | Web | 3. september 2013 at 18:06 | React

[22]: TO VYSVĚTLUJ MARVELU NE MĚ..:D V jednom speciálním díle Hulk zvedne Thorovo kladivo...

http://www.youtube.com/watch?v=Ll-GN0F_dZM
http://robot6.comicbookresources.com/2010/05/how-did-the-red-hulk-lift-thors-hammer/

Stačí chvíli googlit a znát Marvel universe:D

39 kirstenaxe kirstenaxe | 4. september 2013 at 0:30 | React

Tak tedy ještě jednou a doufám, že naposledy!

Pro ty opravdu hodně pomalé tu máms peciální komentář ve formátu celého článku, který nemíním zveřejňovat, jelikož si opravdu nebudu psát článek na obhajobu. Znáte to; jen zastrašenej slaboch to udělá; má pocit, že tím článkem uklidní situaci, všichni se oklepou studem a omluví se.

Tak to vůbec.

Takže začněme od začátku :

1 ODSTAVEC

V něm popisuji téma článku a zkráceně hovořím o tom, že nemám pochopení pro fantasy a sci-fi. NEMÁM POCHOPENÍM, NEROZUMÍM, NECHÁPU - nevidím tam jedinou nadávku,která by měla podtext toho, že to odsuzuji.

2 ODSTAVEC

Ve druhém odstavci jsem zmínila přibližně deset fantasy i sci-fi filmových hrdinů, které jsem pojmenovala podle sebe. Rozhodně ne hanlivě; opět pouze s nadsázkou. Tímto odstavcem jsem dala světu najevo, že si ze své blbosti a nepochopení dokážu udělat prdel.

Vy ublížení milovníci, co jste to pojali jako urážku, brečte. :-(

3 a 4 ODSTAVEC

Tu je poznámka pro ty více chytré, kteří mi napsali, že srovnávám fantasy,sci-fi a cosplay. Já vím, že mám pár dioptrií, ale slůvko srovnání jsem tam opravdu nenašla. Tímto odstavcem vyjadřuji své okolí a zamýšlím se nad tím, že se hrdinské filmy a počítačové hry vždy týkaly více kluků než holek, a v poslední době díky svým přátelům vlastně zjišťuji, že je tomu dnes i víceméně naopak.

5 ODSTAVEC
Opět si ze sebe dělám prdel. V odborném obchodě ze sebe přímo před všemi ostatními nadšenci a zapálenci dělám kreténa a nazývám mistra Yodu princem Yorou.

6 ODSTAVEC

Další komentář k perlám, které se mi tu vyskytují pod článkem. Je přímo určen zploditelům slovního spojení "srovnáváš akta x,star trek a hvězdnou bránu" a "nepoznáš rozdíl mezi sci-fi a fantasy". :-D

V tomto odstavci hovořím o tom, že můj přítel to má rád jako kulisu a občas je mu opravdu jedno, na co kouká. Když v televizi nic není a on si pustí COOL, jen mě fascinuje představivost autorů a jejich schopnost vymyslet vše do takových detailů. Toho se týká o sedmý odstavec.

8 ODSTAVEC

tady píšu o tom, že jsem příšerná "spisovatelka", protože mi jaksi dochází, že já takovouhle představivost vlastně vůbec nemám; nezvládnu vymyslet celý svět a v něm tolik superpromyšlenejch detailů, protože většinouj píšu o tom, co vidím, zažívám nebo co cítím, a to rozhodně dnes není čtěné téma v poptávce v literárním průmyslu.

9 ODSTAVEC

Narážím na literární průmysl a celkově na poptávku po sci-fi a fantasy. Mluvím o tom, že mi domů každý měsíc chodí několik knih přímo tohoto žánru, a obzvlášť o upírech.

10 ODSTAVEC

Narážím na Stmívání, protože to je právě ta slavná trilogie, která se stala z momentu na moment velice populární a odstartovala dejme tomu tu vlnu knih o upírech. Mnozí pisálci, ale i spisovatelé se snaží napsat něco podobného.
Netvrdím, že před Stmíváním nebyly knihy o upírech. Ale shodněme se na tom s čistým svědomím všichni; knihkupectví obsahují tři prdele knížek o upírech a vlkodlacích až zhruba posledních pět-šest let,ne?

11 a 12 ODSTAVEC

Píšu v něm o tom, že mi zezačátku ta trilogie přišla směšná; a to vlastně jen kvůli tomu, že o ní mluvili všichni a bylo mi to otravné. Po shlédnutí jsem si oddechla, že o tom konečně můžu mlvuit objektivně, a nakonec ze mě vypadlo, že to není až tak příšerné. Ale především mluvím o knížkách - spíše velice přesněji o překladu než o samém ději a nápadu Stephanie Meyerové.

13 a 14 ODSTAVEC

Opět jsem se vrátila ke knížkám z redakce a zasvětila vás do tajů naší konverzace s kamarádkou, ve které jsme se zamýšlely nad dnešním literárním průmyslem. Jelikož je veliká poptávka po tomto tématu, nakladatelství hltají téměř všechno o tomto, ať je to sebevětší blbost, a to z ekonomických důvodů; dobře se to prodává malým holkám.

v 15 ODSTAVCI už mám tohohle článku zjednodušeně dost, protože mám pocit, že se v této úvaze nikam nedostanu. Přiznávám se světu, že se mi pomalu začíná zatírat mysl a ukončuji článek tím, že ho bez závěru utnu. V poslední větě odkazuji na první dva odstavce a naoko se zlobím na vás na to, že se mi budete kvůli mému nepochopení a smyslu pro humor smát.

Tak doufám, že už jste konečně všechno pochopili. Nejsem kurva a opravdu se nepůjdu zabít, vlastně jste mě opravdu velice mile zabavili tak, že mi stojí za to dál žít a dál psát.

Nashledanou, vaše Kirs

40 kirstenaxe kirstenaxe | 4. september 2013 at 0:32 | React

A ještě jeden dodatek; no vidíte, a já jsem si spletla Hulka s Hellboyem. Ono to obojí začíná na H a je to obojí jakový veliký. Vaším dohadováním se o tom, jestli Hulk někdy zrudnul, jste mě opravdu pobavili. :-D

41 kirstenaxe kirstenaxe | 4. september 2013 at 0:34 | React

A ještě jedna taková řečnická otázka: Když jsem od začátku jasně dala najevo, že tomu nerozumím.... proč píšete do komentářů, že tomu nerozumím?

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama