Věnuji Ti pivo, Karolíno

30. september 2013 at 22:10 | Kirsten Axe |  zážitky

Věnuji Ti pivo, Karolíno. A i když jsem zezačátku zahálela, Tvá blonďatá pološílená Angelina ve mně znechala jistý proud myšlenek. Skutečně, kdo kdy stanovil míru normálnosti a šílenství? Dneska přeci můžeš udělat blázna z kohokoli. Na každou lidskou vlastnost se najde lékařská diagnóza, která z tebe toho blázna udělá.

(Film Girl, interrupted)

V polovině jsme film stopli (a proto rychle dopisuji článek, abych nepozapomněla na vše, co mi stojí za to říci, jelikož ho chci ještě dnes dokoukat) a S. se mě jednoduše zeptal:

(Rozhovor níže se skládá pouze z mé velice špatné krátkodobé paměti. Když něco bude znít opravdu blbě, nevšímejte si toho a dělejte, že mně i druhou osobu chápete.)

"Kolik máš denně myšlenek?"


"Statisíce," odfrkla jsem si a přitáhla si k sobě blíž kolena. Dnes jsem nešla do školy, abych si prodloužila víkend. V poslední době totiž mentálně nezvládám kontrast mezi pracovním týdnem a víkendem, protože jsem na volných dnech závislá. Počítám každou minutu do jeho konce a s hrůzou přes týden přežívám s jedinou myšlenkou; Nevnímej, a jen čekej.
"Ne, já se ptám, kolik máš denně těch "TOP" myšlenek. Který si zapamatuješ, který jsou výjimečný," opravil mne.
"Nevím. Někdy jednu, někdy tři, někdy deset, jindy nic. Záleží mi na tom, v jakém jsem stavu, ale nejsem geniální, nemohu to korigovat. Vždy to prostě přijde."
"Přemýšlím nad tím, jestli se dá genialita vycvičit, jestli se dá nějakým stylem naučit vymýšlet poryv absolutně nepochopitelných myšlenek, které jsou svým způsobem geniální, to, co lidé označují za inspirativní. Poslouchej ten film, ten Toby nebo kdo to je, ten jí před chvílí řekl "Zuzano, vždyť jedí hrozny, co jsou na tapetách!". Vždyť to jsou ty myšlenky, který jsou dobrý, který prostě zněj dobře."
Zamyslela jsem se.
"Nesouhlasím. Pár let v tomhle žiju, a nedá se to vycvičit, nemůžeš prostě sedět a myslet na to, že tě napadne něco geniálního, buď k tomu potřebuješ spouštěč (určité emoce nebo drogy) anebo čas."
"Ne, představ si, že si denně zapíšeš na papírky myšlenky. Každá myšlenka,která ti utkví v paměti, tak tu si zapíšeš. Představ si stvořit knihu z myšlenek, které absolutně nedávají smysl, ale ty jim ten smysl dáš, ty je tak poskládáš."
"Já vím, já...já to píšu do článků."
"Tak proč by sis to nemohla nacvičit?"
"Jak?"
"Psát si někam myšlenky, pak si je číst, a třeba tě napadne spontánně něco jiného."
"Ale vždyť to je to, o čem mluvím, myšlenky tě napadají v určitém psychickém stavu, když si budeš číst ty samé věty, tak se do toho pocitu, při kterým jsi je vymyslel, dostaneš zas, ne, nedá se to procvičit, víš, o čem mluvím? Furt máš ten spouštěč, ať jsou to myšlenky, který tě napadly dřív nebo emoce nebo drogy. Pro mně je špouštěč zoufalej stav, nemůžu pořádně myslet, když jsem šťastná, jsem závislá na tom se cejtit špatně. Možná proto mám ráda zdrcující hudbu."
"Pro mně je geniální třeba filmová postava Mentalista, nebo Haus. Jsou sarkastický, inteligentní, a to je to, co je dělá geinálními."
"Pro mně je to Donnie Darko."
"Proč?"
"Protože je jednoduše řečeno úplně v hajzlu tak, jako bývám já, ten film mě fascinuje, fasicnuje mě, když se ptá na to, proč má ten debilní králík tu debilní masku králíka, a ten králík mu odpoví proč máš tu debilní masku člověka?"
"Ale vždyť Donnie je jenom postava."
"Ale ten tvůj Mentalista a Haus přeci taky? Akorát jsi stejnej jako oni. Ale já Donnie nejsem."


Šla jsem ho vyprovodit na tramvajovou zastávku.
"Víš, mám ráda takovýhle filmy, Karolína si za doporučení toho filmu vážně zaslouží to pivo."
"Jo, to máš pravdu."
"Hmmm... a víš, vlastně miluju svoje vnímání světa."
"Proč?"
"Protože svět jako takový vnímám hrozně málo. A když si to uvědomím, tak to většinou stojí za to."
"Proč si myslíš, že ho vnímáš málo?"
"Protože věčně koukám jenom na svůj stín na chodníku. Jen jednou za čas zvednu hlavu a prohlídnu si tenhle barák, kolem kterýho procházím každej den a všimnu si, že má naprosto oloupanej parapet v prvním okně. Všimnu si, že tam nikdo nebydlí, a že jsem vlastně nikdy neviděla v něm svítit, i když se tam dívám tak strašně málo."
"Ty sis dokázala sama sobě uznat, že nevnímáš, nehledáš si pro to důvody."
"Ne."

"Miluju tohle počasí."
"Hm?" šoupu nohama.
"Hádej proč."
"Protože Ti při tomhle vzduchu nejvíc chutná cigáro."

"Víš, co mě sere?"povídá.
"Hm?"
"Že vidím tak strašně do dálky, ale ne blízko před sebe. Vždy jsem radši na krok dál než ostatní."
"Já to mám radši naopak. Nechci se vyznávat v lidech, protože na ně změním pohled. Protože si v nich budu číst, a to mě nebaví. Pojď, půjdeme dál k zastávce, sere mě to pouliční světlo."
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Aurora Aurora | Web | 1. october 2013 at 15:48 | React

pozriem si to, keď bude viac voľna.
milujem tvoje články, je v nich kopa kravdy. tá, ktorú som už objavila, alebo taká, ktorú objavím-možno aj vďaka tvojim slovám.
s absenciou voľna súhlasím, ledva vychádzam s časom. a nočné chladné počasie je skvelé, vždy si užívam polnočné sedenie na balkóne, keď všetci spia.

2 Aurora Aurora | Web | 1. october 2013 at 15:49 | React

*pravdy, sorry :D

3 White sparrow. White sparrow. | 7. october 2013 at 17:01 | React

Girl, Interrupted som videla... nemôžem povedať že by ma to nejako zobralo, ale Angelina tam bola vážne super, omnoho lepšia než winona ryder. Každopádne chápem ako to v tebe mohlo vyvolať takéto myšlienky a zavídím ti tú/toho S., že máš okolo seba ľudí s ktorými môžeš viesť takéto rozhovory :).

4 Jan Jan | Email | 21. october 2013 at 14:18 | React

Dobrý den,

rádi bychom s Vámi navázali spolupráci. Prosím zašlete mi na Vás e-mailový kontakt.

Děkuji

5 Lucie Schubert Lucie Schubert | Web | 31. october 2013 at 20:37 | React

Neviděla jsem, bohužel..
Ale navnadila si mě, takže hned stahuju :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama