Pro vášeň není nikdy pozdě

7. april 2014 at 0:52 | Kirsten Axe |  názory

Po takové době, téměř po třech letech od ukončení toho, pro co hořela životem nejedna dětská duše, jsem vášní vzplála i já. Nalezla jsem v sobě kousek malého dítěte, které zoufale touží po tom věřit, že existuje něco jako jiný svět, který na něj číhá ve skrytu denních rutin a čeká, až nastane pravá chvíle pro to, aby se zjevil.

Zoufale bych toužila po tom smět se procházet po chodbách katedrály Durhamu a nosit ve školní brašně místo oděvní technologie tlustou bichli o naukách, které v našem normálním světě neexistují. Zoufale bych si chtěla pohladit testrály a každý den se přecpávat nepřeberným množstvím jídla ve Velké síni a každý den dychtivě objevovat nová a nová kouzla. Jsem si vlastně jistá, že bych byla ještě nesnesitelnější šprt než Hermiona.V dobách, kdy jsem kouřila trávu a svůj veškerý stav při ní jsem věnovala filmům o chlapci s jizvou na čele, se to stalo. Nevím, jestli to bylo těmi hustými efekty, které jsem i po sté vnímanala jako poprvé, ale faktem je, že jak to s tím začalo, tak to s tím i končilo. Přestala jsem sice kouřit trávu - obzvlášť z toho důvodu, že to přestala být sranda a začal to být strašidelný průzkum mého podvědomí - ale nepřestala jsem se dívat na Potterovskou ságu. Připadala jsem si, jako bych doháněla celé své dospívání, kdy Potter nečinně proplouval mým životem.

Asi v sedmi nebo osmi letech jsem byla platonicky zamilovaná do Harryho i Draca a jako malé dítě řešila neustálé dilema, jestli se mi líbí víc záporňák nebo ten hodný kluk, který zachraňuje svět. A tohle mi vesměs zůstalo dodnes; stále se sama sebe ptám, jestli je lepší být přívržencem zábavného zla nebo dobra, které z vás dříve nebo později stejně udělá hlupáka. Postupem času to stejně vyhrál Draco; Harry přestal být hezký a Malfoy se potetoval. A Harry...

...no upřímně, mně by docela sralo každej rok jezdit do Bradavic s myšlenkou, že zase budu řešit mindráky 70letého staříka, který někde zapomněl nos.

Když jsem o jarních prázdninách onemocněla a když mě přestalo bavit krátit si jízdu metrem hraním stupidních her, ve kterých oranžové rybičky dáte doleva a žluté doprava, vyplula na povrch malá zákeřná myšlenka, že bych se mohla na Harryho Pottera podívat jinak, skrz svou vlastní fantazii (která byla beztak podložená skutečnými tvářemi herců). Stáhla jsem si všech sedm dílů a ke šťastné náhodě se mi rozbil počítač, který jakoby sám křičel, že moji mysl dobrovolně na nějakou dobu zprostí Facebooku a uchrání můj zájem o kouzelný svět.

Musím se přiznat, že se z toho stala čirá posedlost. Jednou jsem se zbavila i spolužačky, se kterou jsme měly stejnou cestu domů a já jsem se od ní odpojila a schválně jela delší cestou domů, abych si mohla nerušeně číst. Svírá mě pocit studu, když si na to vzpomenu, ale vzápetí se blaženě rozzářím při pomyšlení, jak mě to čtení vnitřně uspokojovalo. Každé dočtení některého dílu jsem nadšeně známkovala pěti hvězdičkami a denodenně otravovala vlastního přítele srovnáváním knihy a filmu.

"A víš proč umřela Ariana? A on na konci nezlomil hůlku, ale opravil si tu svojí!"
"Ano miláčku, nechceš se bavit o něčem jiném?"
"Jistě, nejdřív ti ale musím povědět o-"
"Hele kolikátej díl už čteš?" přerušil mě.
"No. Sedmý, proč?"
"Tos přelouskala sedm knížek během tří tejdnů? Sakra, ty jsi nemocná!"
"Nejsem nemocná!" vřískla jsem na něj vztekle a klepla na displej tabletu na pokyn, aby mi odhalil další stránku.

A pak v pátek zničehonic můj život skončil. Dočetla jsem to. Zoufale jsem uždibovala poslední zbytečky příběhu v rozhovorech s autorkou a dychtivě pročítala všechny zajímavosti k filmovým natáčením v naději, že to ještě neskončilo. Stále dokola jsem znásilňovala tlačítko Opakovat u videa se Snapeovými vzpomínkami a pokaždé mi stékaly po tvářích nefalšované slzy dojetí. Srdce mi udělalo přemet při zjištění, že Rowlingová v tomhle světě pokračuje a bude se natáčet další film ve stejném prostředí z jiné doby.

Jen moje máma nad tím vším kroutila hlavou. Tvrdí, že celá Rowlingová je jeden nesmysl, který se nestydatě přikradl do seznamu povinné četby k maturitě. Odmítá se smířit s faktem, že kouzla a čáry a nějaký debilní chlapeček mohl ve světě získat takové jméno.

Já jí na to odpovídám stejnými slovy; někdy je i v osmnácti ku prospěchu se zavřít někam, kde jsou stejní lidé, stejné okolnosti a stejné příběhy, ale jiné, fascinující prostředí. A ten druhý důvod je ten, že k naší generaci tohle nezarytě patří. Jen si sami vzpomeňte na to, jak Dobby dostal ponožku.

 

6 people judged this article.

Comments

1 Tea Tea | Web | 7. april 2014 at 8:19 | React

Ano, pro vášeň není nikdy pozdě, já nemám takovou obrovskou vášeň zrovna pro Harryho, ale vím jaké to je a mnozí to opravdu nechápou, nejvíc zabolí, když je to zrovna mamka, ta, která se tvé vášňi vysměje, že se chováš, jako malá holka, která do 50 bude mít smysl života přohlouplou (tvou vášeň) Nic si z toho nedělej a dál se věnuj tomu, co tě naplňuje a jestli to jsou knížky o Harrym, tak ať ;)

2 Ainree Ainree | Web | 7. april 2014 at 10:25 | React

Já knížky s Harrym taky miluju. Změnily mi život a dodnes jedu na vlně, na kterou jsem se dostala díky nim.

3 Markéta Markéta | 8. april 2014 at 16:17 | React

Nádherný článek, s Harrym Pottrem to mám úplně stejně, jsem ráda, že nejsem jeiný psychopat dívající se na filmy a čtoucí knížky stále dokola.

4 Aurora Aurora | Web | 11. april 2014 at 18:16 | React

s novým článkom si ma veľmi potešila.. hlavne keď som zistila, že ide o Harryho. milujem Harryho. tie knihy sú veľkou časťou môjho života. :)

5 crazynewdays crazynewdays | Web | 17. april 2014 at 22:04 | React

Bože,jak mne štvalo když tvůj článek zkončil. Zbožnuju Harryho Pottera a dokázala bych se o něm bavit hodiny a hodiny!:) Nechápu jak ho někdo nemůže mít rád. Vyrostla jsem na něm akaždým dnem sním o tom,že mi přijde dopis od Brumbála.:)

Musím taky napsat článek o Potterovi!:)
Zatím se mi koukni,prosím,na blog.Rozjíždím ho :)

6 MICHAELA MICHAELA | Web | 28. august 2015 at 12:12 | React

jsi krásná!

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama